۰
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

۵ موردی که باید در مورد کامیون‌های دیزل بدانید

امروزه خودروهای دیزلی مدرن در تلاش هستند تا جای خودروهای بنزینی که سالیان سال است در دنیا طراحی و تولید می شوند را بگیرند. اما اینکه موفق می شوند یا خیر در بحث ما نمی گنجد. ما در اینجا می خواهیم به ۵ مساله اشاره کنیم که شاید در مورد خودروهای دیزل نمی دانید.

 

5 موردی که باید در مورد کامیون‌های دیزل بدانید

۱. در بزرگراه ها بازدهی بالا و مصرف سوخت بسیار پایین دارند 

دلیل شهرت آنها همین مصرف پایین است. این خودروها در بزرگراه بدون اینکه گردش موتور زیاد شود یا به آن فشار بیاید، قدرت و گشتاور بالایی تولید می کنند.

 

۲. سوخت ماشین های دیزل گران تر است

در برخی از کشورها استفاده از خودروهای دیزل از نقطه نظر اقتصادی مشکل و محدودیتی ندارد. مثلا در برخی از کشورهای اروپایی و کشورهایی مثل هند، گازوئیل بسیار ارزان تر از بنزین است. اما در کشورهای دیگر مثل آمریکا این خودروها هزینه بیشتری دارند که این موضوع به دلایل زیر است:

الف- تقاضای بالا و عرضه ی کم: در وسایل نقلیه، تولید دیزل هایی با گوگرد و آلودگی کمتر، بسیار گران است و باعث بالا رفتن قیمت آنها می شود.
ب- به طور کلی در آمریکا، مالیات خودروهای دیزل۴/۲۴ سنت برای هر گالون است که حدود ۶ سنت گران تر از بنزین است.

 

*سهمیه بندی گازوئیل و بنزین، برای مطالعه کامل مقاله کلیک کنید

 

5 موردی که باید در مورد کامیون‌های دیزل بدانید

۳.خودروهای دیزلی بسیار گران هستند

به این دلیل که دیزل های، مدرن موتور پیچیده تر از خودروهای بنزینی دارند و لوله اگزوز آنها نیز به روشی متفاوت تمیز می شود.

 

۴. ماشین دیزل بو دارد

این مساله ای است که شاید ندانید شاید هم چون در خودروهای دیزلی مدرن بهبود یافته است، اثری از آن نمی بینید. برخلاف بنزین که خیلی سریع در هوا تبخیر می شود، گازوئیل برای مدت بیشتری باقی می ماند. دیزل بوی نامطبوعی هم دارد به همین دلیل است که بسیاری از پمپ های گازوئیل با مواد مختلفی پوشانده می شوند.
بسیاری از پمپ های گازوئیل در اروپا دستکش های یکبار مصرف دارند تا دست راننده هنگام سوخت زدن بو نگیرد.

 

5 موردی که باید در مورد کامیون‌های دیزل بدانید

۵. پیش از خرید حساب و کتاب کنید

همچون دیگر خریدهای خود باید پیش از خرید خودروهای دیزل، حساب و کتاب سرانگشتی در مورد هزینه های آن داشته باشید. از نظر برخی خریداران تهیه این ماشین ها مشکلی ندارد اما نباید تصور کنید هزینه سوخت شما کمتر از بنزین می شود. اگر این نوع خودرو را برای مسافت های طولانی و جاده های باز می خواهید شاید به صرفه باشد. اما اگر قرار است هر روز پشت ترافیک های سنگین داخل شهر فقط چند کیلومتر را طی کنید، این نوع خودرو به هیچ وجه مناسب و به صرفه نیست.

 


منبع: برترین ها