اهمیت توافق ترانزیت جاده‌ای ایران، ترکیه و قطر - آسان پدیا
جاده ای ایران قطر - اهمیت توافق ترانزیت جاده‌ای ایران، ترکیه و قطر

اهمیت توافق ترانزیت جاده‌ای ایران، ترکیه و قطر

آنکارا به توافق ترانزیت سه جانبه ایران- ترکیه و قطر به مثابه فرصتی برای افزایش هرچه بیشتر صادرات خود به قطر می‌نگرد.

به گزارش روزنامه دیلی صباح، احمد ارسلان وزیر حمل و نقل ترکیه تصریح کرد: «روابط ترکیه و قطر در همه زمینه‌ها در حال گسترش است و همکاری‌های دو جانبه دو کشور بیش از پیش تقویت شده است.»

ارسلان با اشاره به سفر اخیر خود به دوحه گفت: «گفت‌وگوها در خصوص توافق ترانزیت جاده‌ای ایران-ترکیه و قطر در حال نهایی شدن و پیش نویس این توافق نیز تهیه شده است.»

وی افزود: «در سفر ۱۹ اکتبر عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ایران به ترکیه، در خصوص این توافقنامه، مذاکراتی میان ایران و ترکیه انجام شد و ما درخصوص آن به توافق رسیدیم. ضمن اینکه وزیر حمل و نقل قطر نیز با آخوندی مذاکرات جداگانه‌ای درخصوص این توافقنامه داشت. از طرف دیگر من نیز با وزیر حمل و نقل قطر دیدار داشته و به جمع‌بندی لازم در این خصوص رسیدیم. »

ارسلان گفت: «بر این اساس توافقنامه ترانزیت جاده‌ای میان سه کشور به زودی امضا خواهد شد.» وی با اشاره به اینکه با توجه به ادامه بحران در سوریه و عراق، این توافقنامه برای هر سه کشور از اهمیت بالایی برخوردار است گفت: «پس از اینکه توافقنامه ترانزیت جاده‌ای میان آنکارا، تهران و دوحه امضا شد می‌توان در خصوص ترانزیت دریایی میان سه کشور نیز توافقاتی حاصل کرد.»

وزیر حمل و نقل ترکیه در بخش دیگری از سخنانش به همکاری نزدیک ترکیه و قطر در ترانزیت و حمل و نقل هوایی اشاره کرد و گفت: «ایرلاین‌های قطر و ترکیه همکاری‌های خود را افزایش داده‌اند و یکی از نتایج این افزایش همکاری برقراری سه پرواز در روز بین شهر آدنا در ترکیه به دوحه است.

وی با اشاره به مذاکرات دو کشور درخصوص توافق تجارت آزاد بین طرفین گفت: «در سفر به قطر از بندر حمد این کشور بازدید کردم. این بندر نقش مهمی در تجارت بین دو کشور دارد و خطوط کشتیرانی مستقیمی میان بنادر ترکیه با این بندر قطر برقرار است و ترکیه می‌تواند از این بندر به‌عنوان یک مرکز منطقه‌ای برای صادرات محصولات خود استفاده کند.»

 

 

کوثر کارشناس دیجیتال مارکتینگ است و به علت استعداد و علاقه زیادی که در زمینه بازاریابی و تبلیغات آنلاین دارد در این حوزه فعالیت می‌کند.

پاسخی بگذارید