زمان مطالعه: ۴ دقیقه

رفع مشکلات بیمه تکمیلی رانندگان کامیون

مدیرکل دفتر حمل و نقل کالای سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای از تشکیل کمیته مشترک بین نماینده رانندگان کامیون و بیمه تکمیلی برای شناسایی و رفع مشکلات در این حوزه خبر داد و گفت: ایرادات اولیه بیمه تکمیلی کامیونداران رفع شد.

غلامحسین دغاغله درباره پیگیری رفع مشکلات بیمه تکمیلی رانندگان کامیون اظهار داشت: سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای(سایت سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای) تلاش کرده است، موضوع «بیمه تکمیلی» راننده ها را با توجه به شرایط و وضعیت راننده ها ، به دقت دنبال کند.

* ۷۰۷ هزار راننده کامیون و همسران آنها تحت پوشش بیمه تکمیلی 

او ادامه داد: در این حوزه کانون انجمن های صنفی شرکت های حمل و نقل بار کشور فرایند کار را دنبال کرد، با یکی از شرکت های بیمه (آتیه سازان حافظ) قرارداد منعقد شد و این قرارداد در مرحله اول شامل راننده و همسر او می شود.(در مورد تغییر ضوابط قانونی شرکت های حمل و نقل اطلاعات بیشتری کسب کنید)

دغاغله ادامه داد: تاکنون ۷۰۷ هزار نفر از راننده ها و همسران آنها برای بیمه تکمیلی ثبت نام کرده و مشمول بیمه تکمیلی شده اند.

مدیرکل دفتر حمل و نقل کالای سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای افزود: در مرحله اول فعلا راننده و همسر وی مشمول این طرح شده است و موضوع فرزندان راننده ها هنوز به نتیجه نرسیده است، ضمن آنکه رانندگان درخواست داشته اند، پوشش های این بیمه تکمیلی افزایش یابد که ما موضوع را به شرکت بیمه منتقل کرده ایم.

رفع مشکلات بیمه تکمیلی رانندگان کامیون-آسان بار-آسان پدیا-آتیه سازان حافظ

* تشکیل کمیته مشترک نماینده راننده ها و بیمه برای رفع مشکلات 

دغاغله بیان کرد: به تازگی جلسه کارگروه ویژه بیمه تکمیلی با حضور نماینده راننده ها و تشکل ها و انجمن های صنفی آنها برگزار شد.

او به جلسه هفته گذشته رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای با کمیسیون عمران درباره بیمه تکمیلی راننده ها اشاره کرد و گفت: در این جلسه موضوع افزایش مشمولان بیمه تکمیلی رانندگان کامیون نظیر فرزندان آنها مطرح شد، افزایش پوشش های درمان نظیر بیمه تکمیلی زایمان و غیره مدنظر قرار گرفت، همچنین موضوع وحدت رویه در پرداخت خسارت به راننده ها دنبال شد.

مدیرکل دفتر حمل و نقل کالای سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای گفت: خروجی جلسه با کمیسیون عمران این بود که کمیته ای متشکل از نماینده انجمن صنفی راننده ها و نماینده شرکت بیمه به شکل هفتگی یا هر پانزده روز یکبار برگزار شود تا برای حل سه مشکل مذکور و دیگر موارد خاص دستاورد مناسبی حاصل شود.

رفع مشکلات بیمه تکمیلی رانندگان کامیون

 

دغاغله اظهار داشت: به هر حال در برخی استان ها راننده ها شکایات زیادی در باره بیمه تکمیلی داشتند، البته در برخی استانها هم شکایات چندانی نداشتیم، بنابراین قرار شد این موارد در کمیته هفتگی دنبال شود که بین نماینده راننده ها و نماینده بیمه برگزار می شود.

مدیرکل دفتر حمل و نقل کالای سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای اضافه کرد: از آن منظر که طرف قرارداد این بیمه تکمیلی، کانون انجمن های صنفی شرکت های حمل و نقل بار کشور است، این کانون نیز باید موضوعات را در کمیته مدنظر، دنبال کند.

دغاغله اظهار داشت: قطعا ما نمی توانیم مدعی شویم که همه مشکلات رفع شده است، اما هر چه زمان می گذرد، شرایط مناسب تر و روند رو به مطلوب است، تلاش کرده ایم، مشکلات رانندگان به تدریج در این حوزه کاهش یابد، البته همانطور که گفته شد در برخی استان ها رانندگان در این حوزه مشکل چندانی ندارند.به هر حال شاید در ماه های ابتدایی این پروژه مشکلاتی رخ داد ، اما پیش بینی می کنیم که روند رو به مطلوب باشد.

* رفع ایرادات اولیه بیمه تکمیلی کامیون داران 

مدیرکل دفتر حمل و نقل کالای سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای بیان کرد: ماه های ابتدایی قرارداد بیمه تکمیلی راننده های کامیون ایرادات زیادی داشت، به عنوان مثال مراکز درمانی طرف قرارداد بیمه مذکور اعلام نشده بود، نحوه ارائه مدارک در مراکزی که خارج از طرف قرارداد بود، مشخص نبود، بنابراین در جلسات مستمری که برگزاری شد بسیاری مشکلات مطرح و رفع شد.
او توضیح داد: مراکز درمانی طرف قرارداد بیمه تکمیلی به تفکیک استان برای راننده ها مشخص شد، این موضوع به ادارات کل استان ها ابلاغ کردیم و در کانون ها و اتحادیه های راننده ها هم اطلاع رسانی شد، همچنین نحوه مراجعه برای اخذ معرفی نامه بستری در بیمارستان برای راننده ها شفاف شد.

رفع مشکلات بیمه تکمیلی رانندگان کامیون

دغاغله با اشاره به اینکه شعب بیمه در استان ها و شهرستان ها برای راننده ها مشخص و معرفی شد، افزود: همچنین مقرر شد نماینده بیمه در روزهای مشخص در مراکز تجمع راننده ها، نظیر پایانه های بار در استان ها، (می توانید در مورد مراکز توزیع بار بیشتر بدانید) حضور یابد و اسناد درمان آنها را دریافت می کند و یا نسبت به ارائه معرفی نامه اقدام می شود که این شرایط موجب شده است که کار راننده ها در این حوزه تسهیل شود.

مدیرکل دفتر حمل و نقل کالای سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای افزود: از سوی دیگر، برخی از مشکلات رانندگان در حوزه بیمه تکمیلی هنوز رفع نشده است، به عنوان مثال در یکی از استان ها، راننده ای برای درمان یک بیماری ۷۰۰ هزار تومان هزینه کرده است، اما بیمه تکمیلی فقط ۲۰۰ هزار تومان به وی بابت خسارت پرداخت کرده است که مقرر شد موضوع به سرعت بررسی و نتیجه مشخص شود.

دغاغله با بیان اینکه بیمه تکمیلی رانند ها هنوز مشکلاتی دارد که رفع نشده است، گفت: با این حال روند رو به مطلوب است، طبق برآوردی که در استان ها داشته ایم، اوایل نارضایتی بین راننده ها زیاد بود، اما هر چه زمان می گذشت، ثبت نام ها بیشتر می شد و نارضایتی راننده ها کاهش می یافت و قطعا با تشکیل کمیته مشترک نماینده بیمه و نماینده راننده ها برای بررسی رفع مشکلات، از بسیاری از مشکلات عبور خواهیم کرد.


منبع: ۵۵online.ir

منبع: فارس