زمان مطالعه: ۲ دقیقه

مدل MP4 آکتروس یکی از کامیون‌های مهم و قابل‌احترام مرسدس بنز در تاریخ این شرکت است. در حال حاضر شش سال از عمر مدل‌های اولیه این کامیون افسانه‌ای می‌گذرد و وقت آن رسیده تا این اسطوره، جایگاه خود را به مدل مرسدس Actros 1 تقدیم کند.

مرسدس آکتروس 1

 

آکتروس موفقیت و محبوبیت خود را بیشتر مدیون طراحی زیبایش است. آکتروس برای انواع حمل‌ونقل مناسب است، خواه برای حمل بارهای سبک خواه برای حمل بوژی‌هایی با وزن چند صد تن باشند.( در رابطه با انواع کامیون ها و مدل های مختلف آنها بخوانید )

آکتروس هیچ‌گاه درخواست راننده خود را بی‌جواب نمی‌گذارد. این کامیون به قابلیت اطمینان بالا با مصرف سوخت اقتصادی در بین کامیون داران مشهور است؛ اما رانندگان آن یا از آن بسیار راضی‌اند و یا بسیار ناراضی.

چیزی که آکتروس به آن نیاز دارد مدلی مخصوص برای نشان دادن توانایی‌های واقعی این کامیون است. این کامیون قرار است به قلمرو اسکانیا V8 دست‌درازی کند و بنز امیدوار است که بیشتر مشتریان وفادار به سوئدی‌ها را به سمت خود بکشد.( اگر به کامیون‌های بنز علاقه دارید، در مورد کشنده اکتروس ریجید بخوانید )

تعداد آکتروس‌های ۶۳۰ اسب بخاری در جاده‌ها بسیار کم است؛ اما با تولید آکتروس ۱ این رویه تغییر خواهد کرد. این عدد حداکثر توان موتور ۱۵.۶ لیتری OM 473 LA است.
این مدل با موتور ۵۳۰ اسب بخاری ۱۲.۸ لیتری هم در دسترس است. نکته قابل‌ذکر در مورد کامیون‌هایی با موتور بزرگ، قابلیت فعالیت مداوم با بار متعارف ۴۴ تن با کمترین تنش و فشار به موتور است. این کامیون‌ها نه‌تنها زمان کمتری برای طی مسیرهای کوهستانی صرف می‌کنند، بلکه مصرف سوخت زیادی هم ندارند حتی کمتر از موتورهای بی هیجان ۴۴۰ اسب بخاری.( نکاتی در مورد کاهش مصرف سوخت را بخوانید )

مرسدس آکتروس ۱ بر روی جاده

 

مرسدس آکتروس 1

با صعود از تعداد زیادی پله و ورود به اتاقک آکتروس ۱، متوجه شباهت زیاد جلو داشبورد به مدل‌های قبلی می‌شوید. تغییرات شامل:

  • صندلی‌های چرمی لوکس
  • تعدادی جعبه در انتهای اتاقک
  • سیستم اطلاعات و سرگرمی با صفحه‌نمایش لمسی
  • ناوبری ماهواره‌ای است.

آکتروس دارای فناوری‌های جدید زیادی است اما یادگیری نحوه استفاده از آن‌ها کار سختی نیست. می‌توان به‌راحتی شیوه تغییر منوهای داشبورد با دکمه‌های تعبیه‌شده روی فرمان را به حافظه سپرد. اتصال تلفن همراه هوشمند با بلوتوث نیز تنها چند ثانیه زمان برد.

مرسدس آکتروس 1

مشخصات فنی موتور OM 473 LA 

 

مرسدس آکتروس 1

حجم: ۱۵.۶ لیتر (۹۵۲ اینچ مکعب)
نوع موتور:  ۶ سیلندر خطی
توان: ۶۲۵ اسب بخار در ۱۶۰۰ دور در دقیقه
گشتاور: ۳۰۰۰ نیوتن متر در ۱۱۰۰ دور در دقیقه
توان ترمز موتوری: ۶۲۵ اسب بخار  سه مرحله‌ای ساخت شرکت جیکوبز (Jacobs engine brake)
ضریب تراکم: ۱۷:۱
طول موتور: ۱۴۲۵ میلی‌متر
عرض موتور: ۱۱۲۸ میلی‌متر
ارتفاع موتور: ۱۲۱۲ میلی‌متر
وزن موتور: ۱۲۸۴ کیلوگرم

 


منابع: پدال و truckingmag