چند توصیه مهم و اساسی برای افزایش طول عمر خودرو - آسان پدیا
ap 16231716155940 wide 7d477b52238c2672ef4bc9d1f08b7785fcc09aa6 s900 c85 - چند توصیه مهم و اساسی برای افزایش طول عمر خودرو

چند توصیه مهم و اساسی برای افزایش طول عمر خودرو

خودرو همانقدر که به شما سواری می‌دهد، همان قدر هم رسیدگی و مراقبت می‌خواهد، اگر نه درست در جایی که فکرش را نمی کنید شما را در جاده می‌گذارد. به عقیده بسیاری از کارشناسان رسیدگی و توجه به خودرو علاوه بر اینکه می‌تواند عمر آن را چندبرابر کند، رانندگی را نیز برای شما لذت بخش‌‌تر می‌کند.

بر همین اساس، یک کارشناس خودرو توصیه‌هایی ساده برای شما دارد تا با به کار بستن آن‌ها عمر خودرو بیشتر شود و احتمال خراب شدن ناگهانی آن کمتر.

 

چند توصیه مهم و اساسی برای افزایش طول عمر خودرو

۱-  هر ۲۰ یا ۳۰ هزار کیلومتر شمع خودرو را تعویض کنید.

شمع خودرو در نتیجه زیاد کار کردن و تحمل گرمای زیاد و حرارتی که از جریان الکتریسیته ناشی می‌شود، دچار آسیب می‌شود و نوک شمع که جنس آن فلزی است، خورده می‌شود. از طرفی در نتیجه سوختن موادی مانند بنزین در فضایی که شمع قرار دارد، املاح این سوختگی بر روی شمع یک لایه از فلزی مانند سرب باقی می‌گذارد که به تدریج در تولید جرقه اختلال ایجاد می‌کند. این اختلال باعث خام سوزی و ناقص کار کردن موتور و در نتیجه فشار آمدن به موتور و افزایش مصرف سوخت می‌شود.

 

چند توصیه مهم و اساسی برای افزایش طول عمر خودرو

۲-  صافی بنزین خودرو را هر ۵۰۰۰ کیلومتر تعویض کنید.

تعویض صافی بنزین از آنجا ضروری است که جایگاه‌های سوخت از فیلترینگ مناسبی برخوردار نیستند. حتی بسیاری از کامیون‌های حمل بنزین نیز از مخزن تمیز و بدون املاح محرومند، زیرا بسیاری از آنها علاوه‌بر بنزین، گازوئیل، نفت سیاه و مانند اینها را نیز جا به جا می‌کنند که رسوبات فراوانی را به جایگاه‌های سوخت منتقل می‌کنند. البته تعویض صافی بنزین به مدل خودرو هم بستگی دارد؛ اما کارشناسان عقیده دارند هرقدر که مدل خودرو بالاتر می‌رود، تعویض زودهنگام صافی بنزین نیز ضروری‌‌تر به نظر می‌رسد، زیرا با بالا رفتن مدل خودرو تعداد دفعاتی که به خودرو بنزین زده می‌شود هم بالاتر می‌رود و طبیعتا رسوبات باک هم بیشتر می‌شود.

 

چند توصیه مهم و اساسی برای افزایش طول عمر خودرو

۳-  سعی کنید تسمه تایم خودرو را هر ۶۰۰۰۰ کیلومتر تعویض کنید.

بهترین تسمه تایمی که می‌توانید استفاده کنید نمونه‌ای است که کارخانه تولیدکننده خودرو برای هر مدل معرفی می‌کند. این نمونه‌ها معمولاً از مشخصات فنی تأیید شده بهتری برخوردار هستند. برخی خودروها مانند هیوندایی آزرا یا تویوتا کمری که به جای تسمه تایم زنجیر تایم دارند تا ۱۵۰ هزار کیلومتر نیازی به تعویض زنجیر تایم خود ندارند.

۴- روغن، فیلتر روغن و فیلتر هوا در هر ۵۰۰۰ کیلومتر تعویض شود.

تعویض فیلتر هوا نیز بستگی به شرایط آب و هوایی دارد. برای مثال در شهرهایی که گرد و غبار در آنها بیشتر است، باید فیلتر هوای خودرو زودتر از دیگر شهرها که شرایطی عادی دارند تعویض شود. زمان پیشنهادی کارشناسان برای تعویض فیلتر هوا بین ۵ تا ۱۰ هزار کیلومتر کارکرد است. کارشناسان توصیه می‌کنند هرگز خودتان اقدام به تمیز کردن فیلتر هوا نکنید، زیرا ذرات موجود در آن سرطان‌زا است، این کار را به افرادی بسپارید که در این کار خبره هستند و از ماسک‌ها و دستکش‌های ویژه استفاده می‌کنند.( چگونه بفهیم عمر فیلتر هوای کامیون ما به پایان رسیده است؟)

۵- از هل دادن خودروهای انژکتوری جهت روشن کردن خودداری کنید.

۶-  ماهی یک بار کولر خودرو را روشن کنید.

ماهی یک بار کولر خودرو را به مدت چند دقیقه برای جلوگیری از مخلوط شدن گاز کولر با روغن مخصوص آن روشن کنید، این کار از فاسد شدن گاز و روغن هم جلوگیری می‌کند.

۷- هنگام روشن بودن خودرو از باز کردن کابل باتری خودداری کنید.

زیرا وقتی خودرو روشن است یک سری مدارهای الکتریکی در حال کار هستند. وقتی که چند قطعه الکتریکی همزمان با هم در حال کار کردن هستند، قطع ناگهانی برق باعث ایجاد نوسان در برق خودرو و در نتیجه آسیب دیدن قطعات الکتریکی می‌شود.

۸-  با روشن شدن چراغ استاپ، خودرو را متوقف کنید با نمایندگی تماس بگیرید.

چراغ استاپ، چراغی برای اعلام خطر است و روشن شدن آن به این معنا است که خودرو بیش از حد داغ شده، ترموستات آن به درستی عمل نمی‌کند، سطح روغن آن پایین آمده و…. هنگام روشن شدن چراغ استاپ در خودرو نمانید و از آن پیاده شوید.

 

چند توصیه مهم و اساسی برای افزایش طول عمر خودرو

۹-  با روشن شدن چراغ چک، خودرو را خاموش کنید و بست باتری را چند ثانیه جدا نموده و سپس اتصال دهید.

اگر چراغ خاموش نشد، به نمایندگی مراجعه کنید. چراغ چک در مواقعی روشن می‌شود که سنسورهای خودرو دچار مشکل شوند؛ بنابراین اگر هر کدام از سنسورها که در خودرو به کار رفته اند، مانند سنسور انژکتور،ABS و یا هر کدام از مدارهای خودرو، دچار مشکل شوند، گزارش آن به ECU می‌رود و این چراغ روشن می‌شود. در این شرایط با مراجعه به تعمیرگاه و با استفاده از دستگاه دیاگ می‌توانید به مشکل خودرو پی ببرید.

۱۰-در اول صبح نیازی به گرم کردن خودرو نیست.

در اول صبح بعد از روشن کردن خودرو نیازی به گرم کردن آن در حالت توقف نیست و در کمتر از یک یا دو دقیقه خودرو را حرکت دهید و مسافت یک کیلومتر را با دنده ۱ و ۲ برانید.

۱۱- توجه داشته باشید که هیچ دستگاه عیب یابی قادر به تنظیم میزان سوخت مصرفی نیست.

دستگاه عیب یاب فقط می‌تواند میزان مصرف سوخت بالا یا پایین را نشان دهد و رفع عیب به عهده مکانیک است؛ بنابراین اگر مصرف سوخت خودرو شما زیاد است، با تشخیص به موقع، اصلاح آن را به دست تعمیرکاران با تجربه بسپارید.( نکاتی در مورد کاهش مصرف سوخت که هر راننده ای باید بداند، برای مطالعه این نکات بر روی لینک کلیک کنید)

۱۲ – توصیه می‌شود اولین تعویض روغن در ۲۵۰۰ کیلومتر انجام شود.

البته این میزان نیز در خودروهای مختلف متفاوت است. برای مثال خودروهای با کیفیت تا کیلومترها نیازی به تعویض اولیه روغن ندارند در صورتی که برخی خودروهای بی کیفیت بعد از هزار کیلومتر نیاز به تعویض روغن دارند.(در مورد انواع روغن موتورهای دیزلی بخوانید)

سارینا فارغ التحصیل رشته مهندسی صنایع است و چندین سال است که تجربه فعالیت در حوزه بازاریابی و تبلیغات را دارد و در شرکت های استارت آپ معتبری شایستگی های خود را به اثبات رسانیده است. او تجارب زیادی از مشاغل پیشین خود کسب کرده و روز به روز پیشرفت های قابل توجهی از خود در رشته بازاریابی و تبلیغات نشان می دهد.

پاسخی بگذارید