کامیون‌های خودران در راه هستند! - آسان پدیا
6 - کامیون‌های خودران در راه هستند!

کامیون‌های خودران در راه هستند!

شاید تصور کردن کامیون‌های خودران برای‌تان دشوار باشد ولی بهتر است بدانید این کامیون‌ها هنوز هم به طور کامل خودران نشده‌اند! با این که در حال حاضر فناوری ساخت کامیون‌های خودران وجود دارد ولی هنوز موانعی بر سر راه تولید قرار دارد و از میان آن‌ها می‌توان به عدم وجود یک نرم‌افزار جامع و کامل اشاره کرد که نه تنها بتواند کامیون را هنگام حرکت در بزرگراه‌های عریض و خلوت کنترل کند بلکه این توانایی را نیز داشته باشد که هدایت آن را در محیط‌های شلوغ و پرتردد شهری نیز به خوبی در دست بگیرد.
از طرفی، سازمان‎‌های تعیین‌کننده مقررات راهنمایی و رانندگی، هنوز در حال کار بر روی مقرراتی هستند که کلیه نکات ایمنی در آن‌ها لحاظ شده باشد. یکی از این مقررات سختگیرانه این است که کمپانی‌های حمل و نقل باید کامیون‌های تجاری خودشان را به سامانه‌ مسیریابی مجهز کنند که بتواند از کامیون‌هایی که راننده انسانی دارند چیزهایی یاد بگیرد. با استفاده از حسگرها، یک کامیون دارای هوش مصنوعی می تواند شرایط جاده را ارزیابی کند و تشخیص بدهد که رانندگان انسانی چگونه با موانع متعدد کنار می‌آیند. در این فرایند، یک کامیون خودران باید بتواند داده‌های مربوط به واکنش‌های راننده‌های انسانی را گردآوردی کند و به کار ببندد، برای مثال باید بتواند هنگامی که خیابان شلوغ است و حتی هنگامی که دستگاه جی‌.پی‌.اس توصیه می‌کند به سمت چپ بپیچد و راهی که سریع‌تر به مقصد می‌رسد را در پیش بگیرد، شلوغی خیابان را در نظر بگیرد و به سمت چپ نپیچد. علاوه بر این، این گونه کامیون‌ها باید بتوانند آموخته‌های خود را از طریق یک فضای ابری با یکدیگر به اشتراک بگذارند. این اطلاعات در مورد رانندگی ممکن است بیش از آن پیچیده باشد که کارشناسان بتوانند در فضای آزمایشگاه به آن‌ها فکر و درباره آن‌ها برنامه‌ریزی بکنند.
در نهایت می‌توان گفت کامیون‌های خودران با برخورداری از این سطح از نرم‌افزار و سخت‌افزار قادر خواهند بود بهتر و سنجیده‌تر از رانندگان انسانی رفتار کنند و به زودی اطلاعات لجستیک خودشان را در یک شبکه گسترده به اشتراک خواهند گذاشت. البته تجهیزات پیشرفته به شرکت‌های حمل و نقل این اجازه را می‌دهد که تجزیه و تحلیل‌هایی انجام داده و اطلاعاتی در مورد مکان کامیون، وضعیت جسمانی و میزان خستگی راننده و دما و فشار باروماتیک وارده بر بار به دست بیاورند ولی کامیون‌های خودران و مجهز به حسگرهای هوشمند خواهند توانست اطلاعات مفیدتری به مرکز خودشان بفرستند که بسیار کارآمدتر است و می‌تواند هزینه حمل بار را به میزان بسیار قابل ملاحظه‌ای پایین بیاورد.

ابراهیم تحصیلات خود را در رشته ی مدیریت تبلیغات و بازاریابی به اتمام رسانده و در سالهای گذشته علاوه بر مدیریت تیم های اجرایی متعدد، مقالات مختلفی در مجلات، روزنامه ها و فضای مجازی معتبر منتشر نموده است. ابراهیم در حال حاضر مدیر بازاریابی و تبلیغات آسان بار است.

پاسخی بگذارید