اگر خودرو جوش آورد چه کنیم؟ - آسان پدیا
آوردن خودرو - اگر خودرو جوش آورد چه کنیم؟

اگر خودرو جوش آورد چه کنیم؟

تعجب نکنید در هوای خنک این روزها نیز ممکن است خودروی شما جوش بیاورد. درواقع افزایش بیش‌ازحد دمای پیشرانه ممکن است آن را دچار آسیب جدی کند.

هرچند با رعایت نکاتی نظیر بازرسی مرتب سیستم خنک کاری، تعویض دوره‌ای ضدیخ و… می‌توانید از بروز چنین اتفاقی جلوگیری کنید، اما به هر ترتیب اگر خودرو جوش آورد، این نکات را مدنظر داشته باشید:

خودرو را خاموش‌کنید

وقتی خودرو جوش می‌آورد، در اولین قدم آن را خاموش‌کنید، کاپوت را بالا بزنید و اجازه دهید خنک شود. دقت کنید که خودروهای امروزی مجهز به فن برقی هستند و در بسیاری از خودروها این فن حتی پس از خاموش شدن خودرو در صورت نیاز روشن می‌ماند.

به‌هیچ‌عنوان درب رادیاتور را باز نکنید

به‌هیچ‌عنوان نباید درب رادیاتور را بازکنید. باز کردن درب رادیاتور در این شرایط، باعث می‌شود تا آب جوش و بخارآب با فشار به بیرون بپاشد. در این صورت، خطر سوختگی جدی وجود دارد.

قبل از اینکه دست‌به‌کاری بزنید، صبر کنید موتور خنک شود

در حالت عادی خودروی شما مجهز به چراغ هشدار و سوپاپ اطمینان است. وقتی موتور شروع به داغ شدن می‌کند، قبل از اینکه آسیبی به قطعه‌ای وارد شود، احتمالاً با چندین چراغ هشدار مواجه می‌شوید. درهرصورت قبل از اینکه خودرو خنک شود، شما نمی‌توانید به هیچ‌یک از مشکلاتی که خودرو اعلام کرده، رسیدگی کنید.

مایع خنک‌کننده-ضدیخ را پرکنید

برای پر کردن رادیاتور از آب و ضدیخ با نسبت توصیه‌شده توسط کارخانه استفاده کنید. وقتی همه‌چیز به‌قدر کافی خنک شد و تقریباً به دمای محیط رسید، درب رادیاتور را بازکنید و ضدیخ تازه در آن بریزید. توصیه می‌شود برای باز کردن درب رادیاتور خودرویی که جوش آورده، حتماً از یک دستمال ضخیم و چندلایه استفاده کنید تا در صورت نیاز، پاشش آب و بخار مهار شود.

به دنبال نشتی، انسداد و ترکیدگی مجاری آب بگردید

موتور در حالت عادی جوش نمی‌آورد. پس حتماً یک اشکالی در سیستم وجود دارد. به دنبال نشتی یا اشکال مشابهی بگردید که موجب این اتفاق شده است. به‌طورمعمول، یا نشتی رخ‌داده، یا ترموستات خراب‌شده و مسیر آب را مسدود کرده است. این‌ها دو مورد از شایع‌ترین ایراد‌های سیستم خنک کاری هستند. در یک خودروی نسبتاً قدیمی این موارد را به‌راحتی می‌توانید بررسی کنید، اما در خودروهای جدید نیاز به یک متخصص فنی خواهید داشت.

اما مهم نیست خودرو جدید یا قدیمی باشد. این قانون همیشه پابرجاست: اول صبر کنید تا موتور خنک شود.

مراقب نشانگر دمای موتور (آمپر آب) باشید

وقتی خودروی شما یک‌بار جوش می‌آورد، ممکن است این اتفاق مجدداً نیز تکرار شود. حتی اگر خودرو را تعمیر کردید، بازهم ممکن است ایراد به‌طور کامل برطرف نشده باشد. به‌طورکلی همیشه نگاهتان به آمپر آب باشد. هر زمان که موقعیت آن از حدود مجاز عبور کرد، در یک محل مطمئن توقف کنید و صبر کنید تا خنک شود.

تجهیزات ایمنی در خودرو داشته باشید

همیشه یک بسته شامل ضدیخ، جعبه‌ابزار، پتو، چراغ‌قوه و آب در خودرو داشته باشید. ممکن است به آن نیاز پیدا کنید.

ابراهیم تحصیلات خود را در رشته ی مدیریت تبلیغات و بازاریابی به اتمام رسانده و در سالهای گذشته علاوه بر مدیریت تیم های اجرایی متعدد، مقالات مختلفی در مجلات، روزنامه ها و فضای مجازی معتبر منتشر نموده است. ابراهیم در حال حاضر مدیر بازاریابی و تبلیغات آسان بار است.

پاسخی بگذارید