قوانین و مقررات

تعریف آسان بار

آسان بار یک سامانه اینترنتی حمل و نقل کالا می باشد که تحت عنوان بازارگاه الکترونیکی حمل و نقل کالا از سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کل کشور مجوز فعالیت دریافت نموده است و از سال 1395 در این صنعت فعال می باشد. لازم به ذکر است که آسان بار صرفاً به عنوان پلتفرمی برای ایجاد و تسهیل ارتباط بین راننده ها و متقاضیان حمل کالا عمل می کند و کاربران با شرط پذیرش و آگاهی از این امر، از خدمات آن استفاده می کنند. آسان بار به صورت مستقیم در صدور بارنامه و فرآیندهای جانبی دیگر از قبیل تعیین مبلغ کرایه و تضمین کیفیت حمل دخالتی نخواهد داشت.

با کمک این سرویس متقاضیان حمل کالا بار خود را اعلام می کنند و رانندگان وسایل نقلیۀ باری، برای جابجایی آن اقدام می نمایند.

 • کاربران بایستی قوانین و مقررات جاری شرکت را به صورت کامل مطالعه کرده و با اطلاع کامل از شرایط، آن را بپذیرند. در صورتی که تغییراتی رخ دهد این تغییرات در همین صفحه ( وب سایت آسان بار به آدرس asanbar.ir ) به روز رسانی می شود. از این رو، توصیه می شود این صفحه را دائماً مطالعه بفرمایید.

حریم خصوصی

رعایت حریم خصوصی کاربران برای آسان بار بسیار حائز اهمیت است.

 • تمامی اطلاعات کاربران نزد آسان بار محفوظ می باشد و به هیچ وجه در اختیار دیگران قرار نمی گیرد.
 • در صورت درخواست مراجع قضایی، آسان بار اطلاعات کاربر را در اختیار آن مرجع قرار می دهد. 
 • اطلاعات عمومی اعلام بار برای تصمیم رانندگان، به آنها نمایش داده می شود و اطلاعات تماس طرفین برای ایجاد ارتباط مستقیم بین آنها، در اختیار طرفین قرار می گیرد. 
 • کاربران متعهد می‌شوند پس از اتمام حمل، از اطلاعاتی که در نتیجۀ استفاده از آسان بار ، از سفارش دهندگان یا رانندگان کسب کرده‌اند، هیچ‌گونه سوء استفاده‌ای نکنند.

استفاده از آسان بار

 • رانندگان با استفاده از سرویس آسان بار، این شروط و مقررات را به عنوان قواعد الزام آور در روابط خود با اعلام کنندۀ بار و نیز روابط خود با آسان بار مورد پذیرش قرار می دهند. همچنین اعلام کنندۀ بار نیز با استفاده از سرویس آسان بار این شروط و مقررات را می پذیرد.
 • اعلام کنندۀ بار تطابق بین رانندۀ پذیرندۀ درخواست و راننده ای که بار او را تحویل میگیرد و نیز کیفیت وسیله حمل و نقل را مورد توجه قرار میدهد و با تحویل بار می پذیرد که همۀ شرایط مرتبط رعایت شده است.
 • اعلام کنندۀ بار اظهار میدارد که هرگونه اطلاعات منتشره بر روی پلتفرم، متقلبانه و یا ناقض حق ثالث یا گمراه کننده نخواهد بود.
 • کاربر راننده متعهد می‌گردد با رعایت کامل امانت داری و در زمان تعیین شده مرسوله را به گیرنده برساند.
 • کاربر سفارش دهنده نباید مرسولات خلاف قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران که از جمله عبارت است از مرسولۀ ممنوعه، مواد مخدر، مشروبات الکلی، مواد شیمیایی توهم زا، مواد منفجره، محترقه، مواد سمی، اسیدی، بیماری زا و بد بو، مایعات و جامدات آتش زا و سوختنی، مواد و وسایل رادیواکتیو و بارهای با حجم و ابعاد بیشتر از مقررات کشور را جهت حمل به کاربر راننده تحویل دهد و در صورت اطلاع، کاربر راننده مکلف به اعلام مراتب به شرکت حمل و نقل صادر کننده بارنامه و مراجع انتظامی می‌باشد. ضمنا هر گونه مسئولیت حقوقی و جزایی از این جهت، متوجه کاربر سفارش دهنده خواهد بود. چنانچه کاربر راننده جا به جایی چنین مرسولاتی را بر عهده بگیرد، آسان بار ضمن لغو عضویت وی حق پیگیری از طریق مراجع قضایی را خواهد داشت.
 • مسئولیت حفظ و نگهداری از اطلاعات ورود به حساب کاربری شامل نام کاربری، رمز عبور و اطلاعات شخصی درج شده بر روی سایت و اپلیکیشن، بر عهده کاربران است. مسئولیت همۀ اقدامات و افعال کاربران که ناشی از عدم رعایت قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران از جمله قانون مجازات اسلامی (ارتکاب جرم در هنگام سفر) و قوانین مدنی (ورود خسارت به بارهای کاربر سفارش دهنده یا اشخاص ثالث) باشد، برعهدۀ شخص متخلف بوده و آسان بار هیچ گونه مسئولیتی در قبال اعمال و افعال فوق نداشته و نخواهد داشت و آسان بار می‌تواند ضمن غیر فعال کردن حساب کاربری متخلف، از طریق مراجع صالح، اقدامات قانونی را علیه نامبرده نسبت به احقاق حقوق قانونی خود بعمل آورد.

پرداخت هزینه و خسارت

 • آسان بار فقط پل ارتباطی میان رانندگان و متقاضیان حمل کالا است و در فرآیند داد و ستد مبالغ هیچ دخالت و مسئولیتی ندارد. در عین حال، کاربران موظفند که هزینه های مربوط به آسان بار را مطابق تعرفه پرداخت کنند و بدیهی است که در صورت عدم پرداخت، آسان بار حق توقف خدمات خود را برای کاربر مذکور خواهد داشت.
 • تمامی کاربران می پذیرند که به هیچ عنوان قبل از صدور بارنامه و حصول اطمینان لازم از طرف مقابل، مبلغی را به وی پرداخت نکنند و در صورت پرداخت، عواقب و مسئولیت آن به عهده خودشان می باشد. 
 • تمام کاربران می پذیرند که تمامی مراحل حمل بار و پرداخت را درون برنامه آسان بار انجام دهند و هیچ گونه اقدام و پرداختی خارج از برنامه آسان بار انجام ندهند و در غیر اینصورت، مسئولیت ها و عواقب مربوطه به عهده خودشان می باشد. 
 • کاربران می پذیرند در صورتی که به هر دلیل، تصمیم به پرداخت مبلغی به هر عنوان برای طرف مقابل داشتند فقط و فقط از طریق آسان بار و کیف پول در نظر گرفته شده انجام دهند و آسان بار این مبالغ را بعد از حصول اطمینان از انجام صحیح فرایند برای طرف مقابل واریز خواهد کرد و در صورت ایجاد مشکل یا به طور مثال عدم تحویل بار به راننده، مبلغ پرداختی راننده را از کیف پول وی کسر و به حساب اعلامی ایشان واریز کند. 
 • برای تمام بار ها باید قبل از اقدام به حمل، طبق قوانین کشور حواله صادر شود و بر اساس ارزش واقعی توسط شرکت حمل و نقل بیمه و بارنامه شود تا در صورت بروز حوادث و … شرکت بیمه گذار در جهت جبران خسارت ها اقدام کند. آسان بار هیچ گونه تضمین و مسئولیتی در خصوص خسارات ناشی از حمل و نقل ارائه نخواهد داد. 
 • کاربر راننده نیز قبل از اقدام به بارگیری و حمل مرسوله باید از صحت و سقم بارنامه و بیمه نامه معتبر مربوط به مرسوله اطمینان حاصل کند. در صورتی که بارنامه و بیمه نامۀ معتبری وجود نداشته باشد و راننده حمل و نقل کالا را بپذیرد، خود پاسخگوی خسارات وارده به کالا خواهد بود و بدیهی است که آسان بار در این موارد نیز مسئولیتی نخواهد داشت. در هر حال، لازم به ذکر است در صورتی که اعلام کننده بار شرکت حمل و نقل باشد، مسئولیت متصدی حمل و نقل (شرکت حمل و نقل) مطابق ماده 386 قانون تجارت تأثیری از موارد مذکور نمی پذیرد و این مسئولیت به جای خود باقی خواهد بود.

دسترسی غیرمجاز و حق مالکیت فکری

 • کاربران حق ندارند هیچ فعالیتی در راستای حصول دسترسی غیرقانونی و غیر متداول به هیچ بخش از سامانۀ آسان بار انجام دهند. در صورت بروز این موضوع، حق مطالبۀ خسارت وارده بر آسان بار و دیگر کاربران برای آسان بار و کاربران دیگر محفوظ است. 
 • حقوق مالکیت فکری راجع به سیستم توسعه یافته توسط آسان بار و نیز اطلاعات و داده های موجود در آن (به جز داده های شخصی حساب کاربران) متعلق به آسان بار بوده و کاربران و اشخاص ثالث در صورت نقض این حقوق و استفادۀ غیرمجاز از داده ها مسئول خسارات (اعم از خسارات تلف مال و عدم النفع) خواهند بود.

قطع خدمات

 • در صورت تخلف کاربران از قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران و شرایط این سند و هر اعمال و رفتاری که حضور یک کاربر (راننده یا متقاضی حمل کالا) را برای آسان بار، سایر کاربران و اشخاص ثالث مخاطره آمیز و نامطلوب کند، آسان بار طبق صلاحدید و تشخیص خود نسبت به حذف دسترسی کاربر مذکور از خدمات اقدام خواهد نمود. در این صورت، کاربر حق طرح هیچگونه ادعا و یا اعتراضی را نخواهد داشت.

مسئولیت و تعهدات شرکت آسان بار

 •  آسان بار طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران عمل می کند. در صورت نقض قوانین و یا نقض شروط و مقررات مذکور در این سند از سوی راننده یا اعلام کنندۀ بار، مساله از طریق مراجع ذی صلاح قابل پیگیری است و آسان بار حق هر نوع پیگیری را برای خود محفوظ می داند. 
 • محصولات آسان بار اصولاً همیشه در دسترس خواهد بود، مگر در صورت وقوع عوامل خارج از کنترل آسان بار (مانند قطعی اینترنت و…) یا در مورد قطعی برنامه ریزی شده و با اطلاع قبلی که برای بروز رسانی و ارتقای سیستم صورت میگیرد.

حل و فصل اختلافات

 1.  در صورت بروز هرگونه اختلاف بین کاربر و آسان بار رعایت موارد زیر لازم است:
 • کاربر موظف می باشد حسب صلاحدید و درخواست آسان بار در جلسات حضوری یا آنلاین شرکت کرده؛ و یا در مواردی که به صلاحدید آسان بار نیاز به تشکیل جلسه نیست، حداکثر همکاری را با تیم پشتیبانی آسان بار داشته باشد. 
 • در صورت عدم حصول توافق، با رضایت کاربر، آسان بار حق دارد برای تعیین کارشناس متخصص و مستقل جهت بررسی موضوع و حل اختلاف اقدام کند. در صورتی که اختلاف به هر دلیل حل و فصل نشود، هر یک از طرفین مختار خواهد بود که به مرجع قضایی مراجعه کند. تشریفات مربوط به کارشناسی و میزان تعهد آسان بار به مذاکره، منوط به موارد اختلاف آسان بار و کاربر است.

2. در صورت بروز هرگونه اختلاف بین کاربران با یکدیگر:

 • در صورتی که بین کاربران اختلاف ایجاد شود، ابتدا تلاش به حل مسالمت آمیز آن کرده و در صورت عدم توافق، می‌توانند به مراجع قضایی مراجعه کنند. لازم به ذکر است، ما در این زمینه مسئولیتی نداریم ولی تلاش می‌کنیم در حد امکان با شما همکاری کنیم.

تا حالا از آسان بار استفاده کردی ؟ همین حالا نصب کن!