شرایط تاسیس شرکت حمل و نقل داخلی - آسان پدیا
شرایط تاسیس شرکت حمل و نقل داخلی

شرایط تاسیس شرکت حمل و نقل داخلی

شرایط تاسیس شرکت حمل و نقل داخلی

حمل و نقل در امر تجارت نقش مهمی دارد و طبیعی است بدون آن تجارت ممکن نیست.حمل و نقل از راه خشکی و دریا از زمان قدیم معمول بوده و با گذشت زمان تکامل یافته تا به امروز رسیده است.

در کشورهای صنعتی موضوع حمل و نقل از مسائل بسیار مهم است؛زیرا برای تجارت کالا وسیله ارسال و دریافت است. به همین دلیل شرکت های بزرگ کشتیرانی،راه آهن،هواپیمایی،اتوبوسرانی،تراموا و غیره  تشکیل شده که مخصوصاَ دخالت زیادی در زندگی روزمره انسان دارند و قاعدتاَ باید تحت نظم معینی درآیند.( برای مطالعه و آشنایی با اپلیکیشن شرکت های حمل و نقل آسان بار و اعلام بار کلیک کنید)

استفاده از افراد و ماشین آلات مخصوص به جهت حمل موارد مختلف، نیازمند افراد متخصصی می باشد که با برنامه ریزی دقیق از عهده این امر برآیند. به همین جهت تشکیل مراکزی که به امر حمل و نقل مبادرت می نمایند پدید آمده تا نسبت به رفع نیازهای مذکور اقدام نمایند.

شرایط تاسیس شرکت حمل و نقل داخلی

حمل و نقل کالا یا مسافر می تواند در حالت های مختلفی اتفاق افتد. به عنوان مثال حمل و نقل در محدوده شهری چه از نظر مسافر یا کالا و یا اینکه حمل و نقل به نقاط دورتر و بین شهرهای مختلف یک کشور می تواند انجام شود. در مقیاس وسیع تر حمل و نقل  بین المللی را داریم که خود از راه های زمینی، هوایی و دریایی قابل انجام می باشد.

اشخاصی که قصد ثبت شرکت حمل و نقل را داشته باشند ابتدا بایستی تصمیم خود در خصوص محدوده کاری خود را انجام دهند و مشخص نمایند که این ثبت شرکت حمل و نقل در محدوده شهری، بین شهری و یا بین المللی خواهد بود که در  این مقاله در مورد تاسیس شرکت حمل و نقل داخلی صحبت شده است.( درخواست های شرکت های حمل و نقل بین المللی از وزیر راه چیست؟ بخوانید )

شرایط تاسیس شرکت حمل و نقل داخلی

ضوابط و شرایط و مدارک مورد نیاز برای تاسیس شرکت حمل و نقل جاده ای داخلی کالا

۱-وسائل نقلیه:
– وسایل نقلیه ملکی،استیجاری و یا تحت پوشش مورد نیاز بایستی برحسب درجه بندی شهرستان ،استان، سراسری مورد درخواست با عمر زیر ۱۰سال بنام شرکت با سند قطعی رسمی محضری بوده بطوریکه میانگین سن ناوگان ملکی شرکت بیش از ۷ سال نباشد.
-وسایل نقلیه استیجاری مورد نیاز بر حسب شهرستان ، استان ،سراسری مورد تقاضا با عقد قرارداد همکاری با مالک وسیله نقلیه .
کامیون هایی ملکی و استیجاری مورد نیاز متناسب با درجه بندی محدوده های فعالیت تعریف شده
نوع وسیله نقلیه سراسری استانی درجه یک شهرستانی درجه دو شهرستانی
ملکی ۵۰ دستگاه ۲۰ دستگاه ۱۰ دستگاه ۵ دستگاه
تحت پوشش ۷۰ دستگاه ۲۰ دستگاه ۱۰ دستگاه ۵ دستگاه
-توضیح اینکه کامیون های ملکی و استیجاری بایستی دارای حداقل ظرفیت بار پذیری ۵ تن به بالا بوده بطوریکه متوسط ظرفیت بار پذیری آنها از ۸ تن به بالا باشد . و همچنین دارای بغل نویسی به نام شرکت وکارت وابستگی و دارای کارت معاینه فنی و بیمه نامه شخص ثالث معتبر باشند.
-کلیه کامیونهای ملکی معرفی شده بایستی دارای سند رسمی بنام شرکت باشند و کامیونهای استیجاری و تحت پوشش نیز می بایست دارای قرارداد کار و همکاری بوده و قرارداد مذکور بایستی بصورت رسمی با مالک آن تنظیم گردد.( سخن مدیرعامل آسان بار شرکت های محترم حمل و نقل را بخوانید )
۲-مستحدثات:(تاسیسات رفاهی و امکانات و تجهیزات)
 مستحدثات ( حداقل متراژ)  درجه بندی شهرستانها و استانهای کشور
درجه ۱ شهرستانی       درجه ۲ شهرستانی
توقفگاه ( بتن یا آسفالت)  ۳۵۰۰ ۲۰۰۰
دفتر کار ۲۰۰ ۱۵۰
سالن استراحت ۲۰۰ ۱۵۰
نمازخانه ۵۰ ۳۰
 سایر ( انبار، محوطه سرویس و … کف آسفالت یا بتن) ۱۰۵۰ ۶۷۰
کل متراز ۵۰۰۰ ۳۰۰۰
-کل محوطه عملیاتی شرکت می بایست بصورت ملکی با سند رسمی به نام شرکت بوده و پایانه معرفی شده جهت فعالیت می بایست  دارای مستحدثات و شرایط ذیل بر حسب شهرستان مورد تقاضا باشد و محل پایانه از نقطه نظر ترافیکی ، انتظامی،  بهداشتی،  زیست محیطی، (شهرداری، اداره راه و ترابری) نوع کاربری و غیره از مراجع ذیربط استعلام خواهد گردید.

-توضیح اینکه کل محوطه عملیاتی شرکت باید در یک محل متمرکز بوده و دفتر کار و سالن استراحت دارای آب، برق، تلفن، جعبه کمکهای  اولیه، وسایل گرمایشی، سرمایشی ، دستشویی، سرویس بهداشتی ، آب سرد کن و اطفا حریق بوده سالن استراحت دارای خوابگاه با تخت کافی و حمام با دوش آب گرم و سرد باشد.

 

شرایط تاسیس شرکت حمل و نقل داخلی

۳-شرایط مدیر عامل:
-توضیح اینکه مدیر عامل می باید :
الف) تبعه و ساکن جمهوری اسلامی ایران باشد .
ب)متدین به دین اسلام و یا سایر ادیان رسمی کشور
ج)دارای حداقل ۲۵ سال تمام
د)عدم اشتغال به سمت مدیریت عاملی در شرکتهای دیگر و یا مدیریت سایر موسسات
ه)عدم اعتیاد به مواد مخدر و)عدم سو پیشینه کیفری موثر که موجب محرومیت از حقوق اجتماعی گردد
ز)احراز صلاحیت فردی براساس نظریه اماکن عمومی
ح)داشتن گواهی پایان خدمت سربازی یا معافیت دایم (متولدین بعد از سال ۱۳۳۷)
ط)دارای تحصیلات و سوابق تجربی  بر اساس جدول فوق الاشاره.
۴-مدارک مورد نیاز:
-تنظیم اساسنامه ، شرکتنامه، تقاضانامه، و صورتجلسه اعضا موسس
-ارائه تصویر برابر اصل از تمامی صفحات سند ملکی محل، شناسنامه تمامی اعضا هیئت مدیره و سهامداران ، پایان خدمت یا معافیت دائم، مدرک تحصیلی به انضمام کروکی محل سکونت هر یک به تفکیک
-ارائه تصویربرابر اصل از سند وسائط نقلیه ملکی و استیجاری (کارت مالکیت)، کارت ماشین و کارت هوشمند

-۱۲ قطعه عکس۴*۳  از مدیر عامل و ۶ قطعه از هر یک از اعضا هیئت مدیره جهت اخذگواهی عدم سو پیشینه کیفری و عدم اعتیاد به موادمخدر

شرایط تاسیس شرکت حمل و نقل داخلی

۵-تسهیلات برای ایثارگران(خانواده معزز شهدا پدر، مادر، همسرو فرزند،جانبازان بالای ۲۰ درصد و آزادگان)
الف:مدرک تحصیلی برای تصدی سمت مدیر عاملی به میزان یک پایه بالاتر در نظر گرفته می شود.
ب:سابقه تجربی مورد نیاز برای تصدی سمت مدیر عاملی یکسال کمتر  محاسبه می گردد.
ج:در صورتی که ۵۰%اعضا  هیات مدیره شرکت از ایثارگرانی تشکیل شده که قبلا از طریق ارایه تسهیلات از سازمان مجوز شرکت دریافت نکرده اند، شرکت (صرفا شهرستانی ) می تواند در شهرستانهای درجه یک به میزان ۲۰% و در شهرستانهای درجه دو به میزان ۴۰%کمتر وسیله نقلیه باری ملکی به شرط عدم فروش سهام به غیر ارائه نماید. در صورت فروش سهام به غیر مجوز فعالیت از درجه اعتبار ساقط بوده و منتقل الیه جهت امکان ادامه فعالیت بایستی کلیه تاسیسات و تجهیزات مورد نیاز را ارایه نماید.
منابع:

کوثر کارشناس دیجیتال مارکتینگ است و به علت استعداد و علاقه زیادی که در زمینه بازاریابی و تبلیغات آنلاین دارد در این حوزه فعالیت می‌کند.

پاسخی بگذارید