۶ آبان، زادروز بیل گیتس، موسس شرکت مایکروسافت - آسان پدیا
۶ آبان، زادروز بیل گیتس، موسس شرکت مایکروسافت

۶ آبان، زادروز بیل گیتس، موسس شرکت مایکروسافت

۶۲ سال پیش در چنین روزی یعنی ۲۸ اکتبر سال ۱۹۵۵، ویلیام هنری گیتس سوم معروف به بیل گیتس در سیاتل واشنگتن به دنیا آمد. امروزه می‌توان بیل گیتس را کارآفرین، سرمایه‌گذار، برنامه‌نویس، فعال حقوق بشر و مولف نامید. او به همراه پائول آلن، غول نرم‌افزاری جهان یعنی مایکروسافت را تاسیس کرده است.

بیل گیتس زمانی که دانشجوی دانشگاه هاروارد بود، نسخه‌ای از زبان BASIC را برای دستگاه Altair 8800 توسعه داد. موفقیت این زبان باعث شد که او و آلن به فکر تاسیس یک شرکت بیافتند و مایکروسافت را در سال ۱۹۷۵ تاسیس کنند. طولی نکشید که شرکت تاسیس شده توسط آنها، به یکی از بازیگران اصلی دنیای نرم‌افزار تبدیل شد. مایکروسافت در طول سال‌های فعالیت در صنعت کامپیوتر، محصولات انقلابی متعددی را به این بازار عرضه کرده که سیستم‌عامل ویندوز یکی از مهم‌ترین آنها است.

۶ آبان، زادروز بیل گیتس، موسس شرکت مایکروسافت

۶ آبان، زادروز بیل گیتس، موسس شرکت مایکروسافت

گیتس در زمان حضورش در مایکروسافت، مسئولیت‌های مختلفی اعم از مدیر عامل، رئیس هیات مدیره و رئیس بخش معماری نرم‌افزار را بر عهده داشته است. او تا سال ۲۰۱۴ بزرگترین سهامدار شخصی این شرکت بود. بیل گیتس مسئولیت مدیریت عاملی خود را در سال ۲۰۰۰ به استیو بالمر واگذار کرد و پس از آن با حفظ سمت به عنوان رئیس هیات مدیره، سمت مدیر معماری نرم‌افزار را برای خود ایجاد کرد. در ژوئن سال ۲۰۰۶، او اعلام کرد که قصد دارد وقت اصلی خود را روی کار در بنیاد خیریه‌ی بیل و ملیندا گیتس بگذراند و کار در مایکروسافت را به عنوان شغل پاره‌وقت انتخاب خواهد کرد. در نهایت او پست ریاست هیات مدیره را نیز در سال ۲۰۱۴ واگذار کرد و از آن زمان به عنوان مشاور فناوری به مدیرعامل کنونی مایکروسافت یعنی ساتیا نادلا مشاوره می‌دهد.

بیل گیتس یکی از کارآفرینان انقلابی صنعت کامپیوترهای شخصی است. البته او همیشه به خاطر سیاست‌های کاری خاص و رقابت‌های بعضا ناعادلانه مورد نقد قرار گرفته است. این انتقادات در دادگاه‌های مختلف نرم‌افزاری نیز مطرح و پیگیری شده‌اند. او که در سال‌عای متعدد به عنوان ثروتمندترین فرد دنیا شناخته می‌شد، در سال‌های آخر فعالیت خود، بخش زیادی از سرمایه‌ی خود را به کارهای خیریه اختصاص داد. بنیاد بیل و ملیندا گیتس، خیریه‌ای است که او برای کمک به افراد مختلف تاسیس کرده است.

کوثر کارشناس دیجیتال مارکتینگ است و به علت استعداد و علاقه زیادی که در زمینه بازاریابی و تبلیغات آنلاین دارد در این حوزه فعالیت می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید