زمان مطالعه: ۶ دقیقه

در این مطلب قصد داریم به تعریف گروپاژ چیست پرداخته و به عنوان یکی از اصطلاحات گمرکی رایج در حمل و نقل کالا به صورت بین‌المللی توضیحاتی را در این زمینه ارائه کنیم. این اصطلاح برای تاجران و بازرگانان خرده فروش نامی آشنا محسوب می‌شود. آشنایی با این واژه تخصصی می‌تواند برای بسیاری از افراد فعال در این حوزه حائز اهمیت باشد. در ادامه با این مطلب همراه باشید تا با مفهوم گروپاژ چیست آشنا شوید و دلیل استفاده از آن و مزیت گروپاژ در حمل و نقل بین‌المللی را بیشتر توضیح دهیم.

لازم به ذکر است که گروپاژ برای هر نوع حمل و نقل بین المللی از جمله حمل و نقل زمینی ، هوایی و دریایی کاربرد دارد و فعالان در این ضمینه باید با مفهوم گروپاژ چیست آشنا باشند.

مفهوم اصطلاح گروپاژ چیست

مفهوم اصطلاح گروپاژ چیست؟

اصطلاح گروپاژ چیست معمولاً در زمان حمل گروهی بار از طریق یک کانتینر مشترک به کار می‌رود. بار حمل شده توسط این کانتینر معمولاً به مالکان یا افراد مختلفی تعلق داشته، اما حمل آن به صورت گروهی انجام گرفته است. زمانی که بار مربوط به یک صادر‌کننده اندک بوده و نتواند فضای یک کانتینر را به طور کامل پر کند، به آن خرده بار گفته شده و می‌توان ارسال آن به مقصد را به صورت گروهی و در مجموع با محموله افراد دیگر ارسال کرد.

حمل این بار می‌تواند همانند دیگر بار‌ها به سه شکل زمینی، هوایی و یا دریایی نیز انجام شود. معمولاً حمل این بار به صورت دریایی رایج‌تر بوده و نسبت به دیگر روش‌ها در بین تجار شناخته شده‌تر است. همچنین می‌توان در زمان صادر کردن کالا و یا وارد کردن کالا از این روش استفاده کرد.

کانتیر حمل گروپاژ چیست

 

کانتینر حمل گروپاژ کدام است؟

معمولاً حمل خرده بار‌ها از طریق دو نوع کانتینر انجام می‌گیرد.

 • کانتینر‌های FCL

کانتینر‌های FCL یا Full Container Load دارای یک پروانه گمرکی بوده و معمولاً به یک بازرگان تعلق دارد. حال باید بدانید که کانتینر حمل گروپاژ چیست. به کانتینر‌های FCL کانتینر نوع اختصاصی و یا دربستی نیز می‌گویند. این وسیله نقلیه تنها بار مربوط به همان بازرگان را حمل می‌کند. مساحت این کانتینر‌ها در حدود ۷۰ متر مکعب بوده و همین مقدار بار نیز می‌تواند توسط آن‌ها حمل شود.

پاپ آپ نصب برنامه اعلام کننده

 • کانتینر‌های LCL

کانتینر‌های نوع LCL یا Less-than Container Load نوعی دیگر از کانتینر‌ها برای حمل خرده بار‌ها هستند که در آن کالا‌های قرار گرفته به افراد مختلفی تعلق داشته و همچنین دارای چندین پروانه گمرکی است. این کانتینر‌ها به چند دسته تقسیم شده‌اند. ممکن است کانتینر‌های ۲۰ فوتی از نوع ال‌سی‌ال وجود داشته باشند که دارای ۳۵ متر مکعب مساحت هستند.

 

بارهای مرتبط با گروپاژ چیست

چه بار‌هایی می‌توانند از طریق گروپاژ جابجا شوند؟

خرده بار‌ها که با روش گروپاژ حمل می‌شوند، می‌توانند انواع مختلفی داشته و در بسته‌بندی‌های مختلف به کشور وارد یا از آن خارج شوند. در ادامه انواع بار‌های قابل حمل از این روش آورده شده است

 • کالا‌های نمایشگاهی که بین دو کشور رد و بدل می‌شوند.
 • کالا‌های تجاری که به صورت نمونه از دیگر کشور‌ها وارد کشور ما می‌شود.
 • خرید‌های دارای حجم کم و یا تعداد کم
 • خرید‌هایی که به صورت شخصی و سایت‌های مختلف در کشور‌های دیگر انجام می‌شود.
 • دستگاه‌های دارای حساسیت بالا در حمل که جابجایی آن‌ها باید با دقت زیادی انجام شود.
 • کالا‌هایی با شرط ورود به صورت موقت از قبیل دستگاه‌های مورد استفاده برای تعمیرات که پس از به کارگیری در زمان مشخص مجدداً از کشور خارج خواهند شد.

مزیت گروپاژ چیست

مهم‌ترین مزیت گروپاژ چیست؟

حمل خرده بار به این روش می‌تواند به شدت هزینه‌های مربوط به حمل و نقل کالا را کاهش دهد. بنابراین در پاسخ به مهم‌ترین مزیت گروپاژ چیست باید گفت همان کاهش هزینه‌های حمل است. زیرا در این روش هزینه حمل بین چندین نفر تقسیم خواهد شد و همچنین به علت تکمیل نشدن ظرفیت کامل کانتینر حمل گروپاژ، نیاز به پرداخت هزینه‌های اضافی نخواهد بود.

از این رو صاحبان بار‌های خرده می‌توانند با کمک این روش کالای خود را با هزینه بسیار اندک ارسال یا دریافت کند. همچنین این روش علاوه بر مقرون به صرفه بودن باعث سرعت ارسال و یا دریافت بار نیز خواهد شد. از دیگر مزایای روش گروپاژ می‌توان به بیمه گروهی، کاهش خطرات مربوط به آسیب دیدن و یا مفقود شدن کالا، صرفه‌جویی در هزینه‌ها و همچنین کاهش هزینه‌های مربوط به بسته‌بندی اشاره کرد.

معایب گروپاژ چیست

معایب گروپاژ کدام است؟

تمامی روش‌های حمل بار در تجارت بین‌المللی از مزایا و معایبی برخوردارند. در روش حمل گروپاژ نیز مشکلاتی وجود دارد. از مهم‌ترین معایب گروپاژ باید به زمان طولانی برای رسیدن بار اشاره کرد پس برای حمل کالاهاب فاسد شدنی که با وسایلی مانند کامیون بخچالدار حمل می شوند  زیاد مناسب نیست. هنگامی که بار خود را همراه با بار‌های دیگر ارسال می‌کنید، ممکن است برخی از بار‌های قرار گرفته در کنار بار شما ملزم به دریافت استاندارد‌ها و مجوز‌های مختلف باشند.

در اینصورت زمان زیادی برای دریافت این استاندارد‌ها صرف خواهد شد. این انتظار در دریافت مجوز باعث افزایش زمان رسیدن محموله‌ها به مقصد می‌شود. از دست دادن زمان ممکن است برای برخی کالا‌ها مشکل ساز شود. به عنوان مثال ارسال کالای نمونه با تأخیر زیاد، می‌تواند باعث از دست دادن بازار آن کالا در کشور مقصد شود. بنابراین در زمان استفاده از این روش باید به چنین مواردی توجه کرد.

عوامل تاثیرگذار در قیمت گروپاژ چیست

چه مواردی روی هزینه‌های گروپاژ مؤثرند؟

روش حمل بار به شکل گروپاژ در وهله اول برای کاهش هزینه‌های مربوط به حمل و نقل و کانتینر حمل گروپاژ انجام می‌شود. حال سؤال این است، عوامل دیگر مؤثر روی هزینه گروپاژ چیست. عوامل دیگری نیز روی هزینه‌های حمل و نقل به این روش مؤثر هستند که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است.

 • میزان حجم و وزن بار
 • کشور مبدا و مقصد
 • روش تحویل کالا و تأثیر آن روی هزینه‌ها
 • انتخاب نوع حمل و نقل از جمله زمینی یا دریایی

بارنامه ضروری برای گروپاژ چیست

بارنامه‌های ضروری گروپاژ چیست؟

حمل‌کننده این نوع کالا معمولاً برای فوروارد یک بارنامه صادر کرده و یک رسید نیز به صاحب کالا ارائه می‌کند. تمامی بار‌های ارسالی با این روش دو نوع بارنامه نیاز دارند.

 • یکی از آن‌ها بارنامه اصلی یا مادر است که توسط حمل‌کننده اصلی صادر می‌شود.
 • نوع دوم بارنامه‌های ادغام‌کننده هستند. این بارنامه‌ها توسط فرستنده کالا و طبق دستور حمل آن‌ها صادر می‌شود.

نکات مهم در بارگیری گروپاژ چیست

نکات مهم در بکارگیری روش گروپاژ چیست؟

زمانی که از بین روش در حمل بار‌های خود استفاده می‌کنید، بهتر است به برخی نکات مهم نیز توجه شود.

 • همکاری بین شرکت‌ها

در زمان استفاده از این روش باید انعطاف و هماهنگی بیشتری بین شرکت‌ها و یا افراد مختلف وجود داشته باشد. بنابراین اطمینان از همکاری طرفین و توافق آن‌ها ضروری است.

 • مدیریت دقیق و زمانبندی درست

مدیریت و زمان‌بندی دقیق در زمان حمل کالا بسیار مهم است. این مورد باعث می‌شود تا بارگیری، ترخیص و تحویل کالا نیز بهتر انجام شود.

تقسیم یندی گروپاژ چیست

 • بسته‌بندی درست در گروپاژ چیست؟

بسته‌بندی درست و اصولی بار‌ها باعث می‌شود تا از احتمال ایجاد خسارت و آسیب به بار‌ها در زمان حمل جلوگیری شود. بسته‌بندی مناسب همراه با علامت‌گذاری نیز حائز اهمیت است. بهتر است استاندارد‌های بسته‌بندی بین‌المللی مورد استفاده قرار بگیرد.

 • انتخاب نوع حمل و نقل

اکنو با دانستن گروپاژ چیست می‌توان با توجه به نوع بار و مقصد آن، نحوه حمل و نقل بار از قبیل زمینی، دریایی و یا هوایی را تعیین کرد.

دریافت بار بشکل رایگان و توافقی

 • بیمه

حمل و نقل کالا در هر شرایطی با خطراتی همراه خواهد بود. بیمه‌گزار بار‌های گروپاژ می‌تواند در صورت حادثه، هزینه‌های مربوطه را پرداخت کند.

 • در نظر گرفتن قوانین و مقررات

در اجرای این روش باید کلیه قوانین مربوط به حمل و نقل بین‌المللی به طور کامل رعایت شود. از این رو داشتن کلیه مدارک و مجوز‌های لازم به همراه توجه به تغییرات قوانین، بسیار ضروری است.

بارکیری و خروج گروپاژ چیست

بسته‌بندی مناسب در گروپاژ چیست؟

استفاده از این روش باعث کاهش هزینه‌های حمل و نقل بین‌المللی خواهد شد. اما برای جلوگیری از هرگونه خطرات احتمالی از قبیل آسیب به کالا که از معایب گروپاژ به شمار می‌رود، باید بهترین روش بسته‌بندی مورد استفاده قرار بگیرد. بهترین روش، استفاده از بسته‌بندی کالای هوشمند است. بدین ترتیب نسبت به سالم ماندن کالا تا رسیدن به مقصد مطمئن خواهید بود.

استفاده از بسته‌بندی‌های کوچک و مدرن در طول مسیر حمل و نقل از کالا محافظت خواهد کرد. این جعبه‌های کوچک و سبک از مواد محافظ نظیر فوم و بادکنک پر خواهد شد و با پوشش‌های بسته‌بندی محکم و جدید، از کالا در برابر خطرات محافظت خواهد کرد. بدین ترتیب امکان بهره‌مندی از سیستم حمل و نقل بین‌المللی با کمترین هزینه و در بهترین شرایط با بسته بندی مناسب وجود دارد.

اهمیت گروپاژ چیست

حرف آخر | گروپاژ چیست ؟

در این مطلب با معرفی روش جدیدی برای حمل بار‌های اندک یا همان گروپاژ چیست، با اصطلاح جدیدی در زمینه واردات و یا صادرات کالا زیر نظر سازمان گمرک های کشور آشنا شدیم. این روش می‌تواند برای بار‌های اندک و در شرایط مختلف مورد استفاده قرار بگیرد. البته در کنار مزایا، معایب گروپاژ نیز وجود دارد. آسان بار یه عنوان یک شرکت بزرگ مقیاس هوشمند با احداث بزرگترین سامانه و اپلیکیشن حمل بار به صورت اینترنتی، توانسته ارتباط جدیدی بین راننده و صاحبین بار ایجاد کند.

در این پیوند جدید می‌توان به راحتی به راننده مورد نظر با هزینه حمل مناسب، بدون وجود هرگونه واسطه دسترسی داشت. اطلاعات بیشتر در مورد خدمات آنلاین این سامانه در آدرس اینترنتی آسان بار به نشانی asanbar.ir قابل دریافت است.

محل انجام گروپاژ چیست

سؤالات متداول

مهم‌ترین مزیت گروپاژ چیست و چرا از آن استفاده می‌کنند؟

این روش معمولاً برای حمل بار‌های اندک مورد استفاده قرار می‌گیرد. مهم‎ترین مزیت آن نیز کاهش هزینه‌های مربوط به حمل و نقل بین‌المللی است.

مهم‌ترین کالا‌های قابل حمل با گروپاژ چیست؟

برخی از کالا‌ها با توجه به شرایط ورود به کشور به صورت موقت، می‌توانند از این روش برای بازگشت مورد استفاده قرار بگیرند. از جمله این کالا‌ها می‌توان به کالا‌های نمایشگاهی، نمونه کالا‌ها برای خرید یا فروش، دستگاه‌های مورد استفاده برای تعمیر و… اشاره کرد.