زمان مطالعه: ۳ دقیقه

چگونه از خالی شدن باتری جلوگیری کنیم؟

باتری خودرو به چندین دلیل خالی می‌شود، یا به قول معروف می‌خوابد. همان‌طور که می‌دانید باتری هم مانند دیگر اجزاء خودرو به تعمیر و نگهداری احتیاج دارد، در غیر این صورت از کار خواهد افتاد.

صرف نظر از این که چقدر خوب از موتور خودرو مراقبت کنید، اگر حواستان به باتری نباشد ماشین روشن نخواهد شد. هوای سرد زمستانی اثری مخرب بر روی باتری دارد و واکنش‌های شیمیایی داخل آن را کُند می‌کند و در بدترین حالت، دیگر انرژی کافی برای روشن کردن موتور را در خودش نخواهد داشت.

شاید یکی از بدترین اتفاق‌هایی که اول صبح  یک روز کاری ممکن است برایتان بیفتد، این باشد که باتری بخوابد و ماشین‌تان روشن نشود. به این ترتیب، عاقلانه‌ترین کار این است که در طول ماه‌های فصل زمستان، باتری را در بهترین شرایط ممکن نگهدارید. ( آیا تن بر کیلومتر در ایران اجرایی است؟)

چگونه از خالی شدن باتری جلوگیری کنیم؟

توصیه‌هایی برای نگهداری باتری در بهترین وضعیت

۱.در استراحتگاه‌ها توقف کنید

وقتی سفرهای کوتاه و زیادی انجام می‌دهید، باتری‌ به زحمت زیادی می‌افتد چون موتور و دینام فرصت کافی برای شارژ کردن باتری و بازگردان آن به وضعیت قبلی را پیدا نمی‌کنند. به این ترتیب، بهتر است هر چند وقت یکبار مسافت‌هایی طولانی‌ را بپیمائید و به خودرو فرصت بدهید تا خودش را شارژ کند.

۲-همه چیز را خاموش کنید

خودروهای مدرن و امروزی تجهیزات برقی زیادی دارند که اگر در حالت روشن باقی بمانند، به کار کردن ادامه خواهند داد و باتری را به سرعت خالی خواهند کرد. روشن ماندن چراغ‌ها و بخاری بزرگترین تهدید برای باتری است. همچنین لوازمی که به درگاه USB یا پریز برق ۱۲ ولت متصل باشند نیز به سرعت شارژ باتری را خالی خواهند کرد. چراغ‌های داخل کابین را  نیز حتماً چک کنید. روشن ماندن آن‌ها از شب تا صبح می‌تواند خرج زیادی روی دست‌تان بگذارد.

۳-استارت زدن را آسان کنید

پایین نگه داشتن کلاچ هنگام استارت زدن می‌تواند فشار زیادی از کامیون بردارد. این کار نیروی لازم برای استارت زدن را کاهش می‌دهد و به این ترتیب، از مصرف شدن مقداری زیادی از انرژی باتری جلوگیری می‌کند.

۴-باتری را چک کنید

هر بار که کاپوت را بالا می‌زنید، نگاهی هم به باتری کنید، با این حال بهتر است هر چند وقت یکبار آن را به یک متخصص نیز نشان بدهید تا آن را خوب وارسی کند. اگر خودرو دست دوم خریداری کردید، دفترچه راهنمای آن را بخوانید و مطمئن شوید مالک قبلی آن باتری مناسبی روی خودرو نصب کرده است، البته ارزشش را دارد که کمی دیگر پول خرج کنید و یک باتری نو بخرید.( برای مطالعه در مورد بهترین زمان برای تعویض باتری کلیک کنید)

چگونه از خالی شدن باتری جلوگیری کنیم؟

۵-سیستم‌های متصل به باتری را چک کنید

بهتر است از یک تعمیرکار حرفه‌ای بخواهید دینام، استارت و سایر قسمت‌های مرتبط با باتری را چک کند. اگر یکی از این قسمت‌ها خوب کارش را انجام ندهد، ممکن است باتری بیش از حد شارژ شود، کمتر شارژ شود و یا اصلاً شارژ نشود! همه تجهیزات مرتبط به باتری می‌توانند بر طول عمر آن تأثیر بگذارند.

*برای استعلام کارت سلامت و کارت هوشمند خود برنامه‌ی اعلام‌ بار آسان‌‌خدمت به راحتی استعلام‌های مورد نظر خود را دریافت کنید. برای دانلود برنامه‌ی هوشمند آسان‌بار بر روی این لینک کلیک کنید

۶-خودرو خودتان را به طور مرتب سرویس کنید

خودرویی که به خوبی سرویس و نگهداری نشود، بار زیادی بر باتری تحمیل خواهد کرد. چرخ‌های نامیزان و موتوری که زیاد از آن کار کشیده شده باشد نیز از این قاعده مستثنی نیستند. اگر پارکینگ سرپوشیده دارید، ماشین خودتان را داخل آن پارک کنید. هوای گرم‌تر برای باتری بهتر است.

۷-علائم هشدار دهنده را بشناسید

وقتی استارت می‌زنید، شنیده شدن صدای تلق تلق، کم نور شدن چراغ‌های پشت آمپر یا دیر روشن شدن موتور، همگی نشانه‌هایی از این هستند که باتری ضعیف‌تر از آن چیزی است که باید باشد.( برای مطالعه در مورد مراحل لازم برای اشتغال به عنوان راننده حرفه ای کلیک کنید )

چگونه از خالی شدن باتری جلوگیری کنیم؟

۸-به باتری فشار نیاورید

باتری نمی‌تواند به طرز معجزه‌آسایی خودش را شارژ کند، پس اگر نتوانست موتور را روشن کند به آن فشار نیاورید چون با این کار فقط اوضاع را خراب‌تر می‌کنید.

۹-اول ایمنی

اگر ماشین‌ در جای نامناسب و خطرناک، مثلاً روی تقاطع، از کار افتاد قبل از هر کاری سعی کنید آن را به مکانی امن‌تر منتقل کنید. در چنین مواقعی چاره‌ای نیست جز این که از عابرین پیاده کمک بخواهید.( برای مطالعه ۲۰ نکته ضروری برای رانندگی در شب کلیک کنید)

۱۰-برای باتری به باتری کردن آمادگی داشته باشید

در مواقع ضروری، شاید احتیاج پیدا کنید که برای روشن کردن خودرو، باتری آن را به باتری یک خودرو دیگر متصل کنید. همیشه یک جفت کابل باتری در صندوق عقب داشته باشید و نحوه استفاده از آن را یاد بگیرید.