زمان مطالعه: ۷ دقیقه

بارنامه یا B.O.L. ، یکی از اصطلاحات گمرکی مهم و  سندی رسمی است که توسط یک شرکت حمل و نقل برای شناسایی محموله‌های حمل شده و تأیید دریافت همان کالا تهیه و صادر می‌شود. در اصل از آن در تجارت بین‌المللی و عمدتاً در قایق‌هایی که برای حمل از طریق دریا به کار گرفته می‌شدند، استفاده می‌شد.

ولی به مرور زمان از آنها در خدمات حمل و نقل شهری نیز بهره گرفته شد. ولی با عمومی شدن استفاده از این سند، خیلی‌ها با کپی و جعل کردن آن اعتبار این اسناد را زیر سؤال بردند. البته گذر زمان و وضع کردن قوانین مختلف، سبب شد که نوعی از این اسناد به نام بارنامه معتبر ایجاد شود که جز مدارک لازم برای راننده کامیون می باشد.

هر چند از نظر ظاهری بارنامه معتبر با بارنامه‌های عادی و حتی جعلی شاید تفاوتی نداشته باشد. اما حمایت‌ها و ویژگی‌هایی که این نوع بارنامه‌ها دارند آن‌ها را از دیگر اسناد حمل و نقل مجزا می‌کند. اما حتماً شما از خودتان می‌پرسید که بارنامه چیست و یا بارنامه معتبر چیست؟ یا ویژگی‌ های بارنامه معتبر و مزیت‌های خاص آن چیست که سایر بارنامه‌ها آن را ندارند؟ و این که از کجا باید بفهمیم که یک بارنامه معتبر است؟

اگر شما نیز می‌خواهید پاسخی را برای این سؤالات پیدا کنید، به شما توصیه می‌کنیم حتماً این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

بارنامه معتبر حاوی چه اطلاعاتی است؟

بارنامه معتبر حاوی یک سری اطلاعات عمومی و خاص است که بعضی از این اطلاعات عبارت‌اند از:

 1. اطلاعات مربوط به سریال و شماره بارنامه صادر شده
 2. اطلاعات عمومی راننده و اطلاعات مربوط به گواهینامه
 3. اطلاعات صادر کننده و گیرنده بار
 4. آدرس و شماره تلفن کامل برای مبدأ
 5. آدرس نهایی مقصد حمل و نقل و جزئیات تماس
 6. جزئیات خودرو مانند شماره پلاک، شماره شاسی، سال ساخت و رنگ خودرو
 7. ابعاد خودرو شامل وزن تقریبی و اطلاعاتی در مورد بار حمل شده که شامل مواردی مانند نوع بار، وزن، نوع بسته بندی، تعداد بسته و مواردی از این دست.
 8. مشخصات مربوط به هزینه‌ها و امور مالی که شامل نرخ کرایه ماشین، پیش پرداخت، مانده کرایه، حق و نوع بیمه، حق کمیسیون و مواردی از این دست می‌شود.

بارنامه همچنین شامل یک قسمت بازرسی است که در آن می‌توانید اطلاعات مربوط به نقص در وسیله نقلیه یا باری که قرار است حمل شود، را ثبت کنید؛ بنابراین هنگامی‌ که وسیله نقلیه شما و بار حمل شده به بندر یا مقصد نهایی تحویل داده می‌شود، باید مطمئن شوید که قبل از امضای سند، بازرسی کاملی انجام داده‌اید.

ویژگی‌ های بارنامه معتبر

در صورتی که شما بازرسی اولیه را انجام ندهید و در زمان تحویل بار در آن نقصی وجود داشته باشد و عملاً در بارنامه نیز چنین چیزی درج نشده باشد، خسارت این مشکل را شما بایستی تقبل کنید.

البته در صورتی که در زمان بارگیری مشکلی در مرسوله وجود نداشته باشد و زمان تحویل خسارتی رخ داده باشد، باید هرگونه نقص را یادداشت کنید و با شرکت باربری و صادر کننده بارنامه تماس بگیرید. در واقع باید خسارت قابل اثباتی که به موجب سهل انگاری یا به هر دلیل دیگر توسط حمل کننده یا پیمانکاری که بار شما را حمل کرده برای آن رخ داده است به شما پرداخت شود.

ویژگی‌های بارنامه معتبر

بارنامه معتبر و یا بارنا‌مه‌ الکترونیکی دارای مشخصات خاصی است که در اینجا به تفصیل به آنها اشاره می‌کنیم قابل توجه این که این فرآیند جهت تصریح روند حمل و نقل برای صاحب بار و حمل کننده بار می باشد این نکته را نباید فراموش کرد که راننده یک قهرمان است و باید جهت سرعت دادن به فرایند حمل و نقل به آنها توجه ویژه ای شود.

 • شرکت حمل و نقل خودرو

این نوع بارنامه شامل یک سر صفحه است. بخش سرصفحه در بارنامه شامل اطلاعات کلی در مورد شرکت حمل و نقل خودرو است. می‌توانید اطلاعات اساسی مانند نام شرکت، آدرس حقوقی، شماره تماس معتبر و جزئیات راننده‌ای که بار شما را حمل می‌کند، پیدا کنید. اطلاعات تماس اضطراری نیز در بخش عنوان ذکر شده است. اما می‌توان آن را در جای دیگر سند نیز یافت.

دریافت بار بشکل رایگان و توافقی

 • اطلاعات و مشخصات مرتبط با مرسوله

این بارنامه همچنین به‌عنوان یک برگ حمل و نقل عمل می‌کند و به طور واضح تاریخ و زمان تحویل بار را ذکر می‌کند. البته شما باید حتماً قبل از امضای بارنامه، هرگونه مغایرت از جمله غلط نوشتاری را در ذکر اطلاعات تماس خودرو و تحویل را بررسی کنید، زیرا به راننده گفته می‌شود بار را به یک آدرس مشخص و در زمان معین تحویل دهد.

 • اطلاعات عمومی خودرو

اطلاعات اساسی در مورد وسیله نقلیه حمل شده نیز در بارنامه ثبت شده است. این شامل عمدتاً سال ساخت، شماره ساخت و مدل، رنگ، شماره پلاک، مصرف سوخت و شماره شناسایی خودرو است. این اطلاعات به شما اطمینان می‌دهد که وسیله نقلیه‌ای که توسط ارائه دهنده خدمات حمل و نقل، بار را بارگیری می‌کند، همان خودروی است که در مقصد بار را تحویل می‌دهد.

مزیت های مهم بارنامه معتبر

 • شرایط وسیله نقلیه

قبل از اینکه یک شرکت خدمات حمل و نقل بار، مرسوله شما را حمل کند، طبق دستورالعمل قانونی، تمام خسارات جسمی ذکر شده در بارنامه هنگام حمل و نقل، به درستی مورد بازرسی قرار می‌گیرد. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که جزئیات خسارت، در صورت وجود، بیشتر یا کم نشده باشد، در مورد وضعیت باری که حمل خواهید کرد اطلاعاتی را ارائه دهید.

اگر خسارت ذکر شده در بارنامه در هنگام تحویل پست بازرسی یکسان باشد، این نشان می‌دهد که شرکت حمل و نقل به‌ درستی کار خود را انجام داده است و در هنگام حمل و نقل خسارتی وارد نشده است. البته در صورت بروز هرگونه انحراف، تحویل گیرنده بار باید نقص به وجود آمده را به شرکت خدمات حمل و نقل را بدون تأخیر گزارش دهد.

شرایط و ضوابط بارنامه معتبر چیست ؟

درک شرایط و ضوابط حمل و نقل در هنگام نگارش و گذراندن بارنامه معتبر بسیار مهم است، به ویژه هنگامی که حمل و نقل از طریق شخص ثالث یا کارگزار انجام می‌شود. در چنین مواردی، شرایط و ضوابط برای کارگزار و شرکت واقعی ارائه دهنده خدمات حمل و نقل متفاوت است.

لزوم خواندن و درک هر دو ماده را ضروری می‌کند. به محض اینکه شرایط و ضوابط را مطالعه کردید، می دانید ارائه دهنده خدمات حمل و نقل کدام موارد را تحت پوشش و چه مواردی را نمی‌توان از آن انتظار داشته باشید. همه بندهای مربوط به پول، از جمله نحوه پرداخت، پیش پرداخت و اقداماتی را که ممکن است جریمه‌هایی را به همراه داشته باشد، درک کنید.

پاپ آپ نصب برنامه اعلام کننده

قبل از اینکه شرکت حمل و نقل خودرو وسیله نقلیه شما را تحویل بگیرد، به عنوان یک حمل و نقل خودرو، باید قبض بارنامه را در اختیار داشته باشید. شما و ماشین حمل و نقل کامیون ملزم هستید قبل از شروع روند حمل و نقل، بارنامه معتبر را امضا کنید.

با امضای این سند، شما با محتوای سند موافقت می‌کنید و نشان می‌دهید که هیچ نگرانی ندارید. از این رو، مهم است که قبل از امضا، اطلاعات دقیق لایحه را بخوانید تا از بروز هرگونه مشکلی جلوگیری کنید.

همچنین اگر به دنبال خدمات مقرون به صرفه و حمل و نقل خودکار حرفه ای هستید ، بایستی که حتماً به شرکت های معتبر همچون آسان بار  که دارنده اولین مجوز بزرگ مقیاس هوشمند می باشد مراجعه نمایید.

مزایای استفاده از بارنامه معتبر چیست ؟

مزایای استفاده از بارنامه معتبر

بارنامه معتبر مزیت‌های مختلفی دارد و امکانات متفاوتی را در اختیار طرفین این سند قرار می‌دهد که برخی از آنها شامل موارد زیر می باشد

 • بهینه سازی فرایندها

عدم استفاده از بارنامه و یا نوع جعلی آن سبب می‌شود که در زمان بروز خسارت یا نقص در بار حمل شده، هیچ یک از طرفین این مشکل را قبول نکنند. همچنین با توجه به قوانین کشور ایران در مورد حمل بار، نداشتن بارنامه معتبر موجب طولانی شدن تحوبل بار و حتی عدم دریافت سوخت می‌شود. از طرف دیگر داشتن این سند سبب افزایش سرعت تحویل بار و رسیدگی بیشتر به آن می‌شود.

 • ایمنی بیشتر

استفاده از آن سبب ایمنی بیشتر و با خیال راحت می‌شود، از تلفات یا تقلب در هنگام حمل و نقل جلوگیری می‌کند. علاوه بر این، امروزه با صدور نوع دیجیتال آن و با استفاده از فناوری‌هایی مانند بلاک چین می توان به راه‌حل‌های مهمی برای از بین بردن خطرات موجود در این عملیات دست یافت.

 • اطلاعات فوری

در صورتی که بارنامه به صورت سیستمی و اینترنتی ثبت شود، طرفین در هر زمان و بلافاصله به اطلاعات این سند دسترسی پیدا می‌کنند. همچنین پیگیری امور مربوط به حمل بار را تسهیل می‌کند.

 • اشتباه کمتر

همان‌طور که قبلاً گفته شد بارنامه سند مهمی در خدمات حمل و نقل است و اجتناب از اشتباه در آن بسیار مهم است. بارنامه معتبر یا بارنامه آنلاین (اینترنتی) اجازه می دهد تا اشتباهات ناشی از عدم توجه به مواردی که قرار است قید شود را به حداقل برسانید. زیرا دارای فیلدهای فرم و توابع استاندارد تکمیل خودکار و ضروری است.

 • شفافیت

همچنین این سند به‌ عنوان منبع اطلاعات ضروری و یکپارچه عمل می‌کند که دارای نام، جهت، سفارش خرید یا شماره مرجع، دستورالعمل ویژه تحویل، تاریخ، شرح بار، نوع بسته‌بندی، نوع بار و غیره است.

شرایط و ضوابط بارنامه معتبر

 • صرفه جویی قابل توجه در هزینه

معمولاً داشتن بارنامه سبب می‌شود که رانندگان بیش از پیش نسبت به تحویل به موقع و سالم بار دقت کنند. و از آن طرف در صورتی که نقصی در بار وجود داشته باشد با توجه به مشخصات ثبت شده در سند هیچ یک از طرفین نمی‌توانند از حقی که بر گردن آنان است، گریزی داشته باشند.

 • نحوه پرداخت کرایه

نوع پرداختی حمل در بارنامه به طور معمول به شکل پیش کرایه یا پس کرایه است و بر اساس قرارداد حمل و موافقت بین طرفین قرارداد باید در بارنامه ثبت شود.

در بارنامه تمام ضوابط حمل و علاوه بر آن مشخصات بار از جمله وزن و حجم و نوع بار یا کالایی و تعداد کالایی که قرار است در مبدا بارگیری و در مقصد تحویل شود ثبت می‌گردد.

همچنین در شرایطی که قبل از بارگیری کرایه پرداخت شود در بارنامه عبارت پرداخت کامل کرایه و در صورتی که کرایه ای پرداخت نشود، عبارت پرداخت کرایه در مقصد در بارنامه ذکر می‌شود. در واقع با درج چنین عباراتی از وجود درگیری و بحث در مورد کرایه جلوگیری می‌شود. همچنین نظارت خوبی از  طریق سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای صورت می گیرد.

 • اکولوژیکی تر

معمولاً بار نامه معتبر دارای نوع دیجیتال نیز هست و با فعال سازی رمز پویا نیز می توان هزینه آن ها را به صورت اینترنتی پرداخت نمود، و این نوع با چالش‌های جدی زیست‌محیطی مانند جنگل زدایی و تغییرات آب و هوایی، کاهش مصرف کاغذ که بسیار مهم هستند، مقابله می‌کند.

نکته: بارنامه یکی از اسناد زیادی است که می‌تواند به صورت الکترونیکی مورد استفاده قرار گیرد، همچنین امروزه استفاده از خدمات اینترنتی و دیجیتال برای همه جذاب‌تر است. آنچه در این مطلب خواندید اطلاعات جامعی بود در خصوص بارنامه معتبر، ویژگی‌ های بارنامه معتبر و تمامی آنچه در خصوص این سند حمل و نقل مهم باید بدانید.

همراهان همیشگی آسان بار در صورتی که مقاله مورد نظر برای شما مفید بوده است پیشنهاد میکنیم مقالات ” بازارگاه اینترنتی حمل و نقل چیست ” و ” لیست ۳۴ شرکت حمل و نقل سراسری ” را نیز مطالعه نمایید.