آیا رانندگان کامیون در معرض ابتلا به سرطان پروستات قرار دارند؟ - آسان پدیا
آیا رانندگان کامیون در معرض ابتلا به سرطان پروستات قرار دارند؟

آیا رانندگان کامیون در معرض ابتلا به سرطان پروستات قرار دارند؟

خطر ابتلا به سرطان پوست در سمت چپ بدن برای رانندگان کامیونی که به رانندگی در مسیرهای طولانی می‌پردازند همیشه وجود دارد، چون از طریق پنجره کامیون در معرض تابش اشعه ماوراء بنفش قرار می‌گیرند. با این حال، طبق پژوهش‌هایی که به تازگی انجام گرفته است، این ریسک به همین جا محدود نمی‌شود.

دانشمندان معتقدند احتمال این که رانندگان کامیون به سرطان پروستات مبتلا شوند زیاد است. یافته‌های پژوهشی که به تازگی در موسسه تحقیقات سرطان آمریکا منتشر شده است نشان می‌دهد ریسک ابتلا به سرطان پروستات در مردانی که در فروشگاه‌ها و سایت‌های ساختمانی مشغول به کارند و یا به انجام امور مالی شرکت‌ها و سازمان‌ها اشتغال دارند نیز بالا است. در همین تحقیق عنوان شده است در مردانی که به عنوان باغبان، سم‌پاش یا به عنوان مراقب حیوانات در باغ وحش‌ها مشغول به کار هستند ریسک ابتلا به این بیماری وجود ندارد و رانندگان کامیون چهار برابر بیشتر از معلم‌ها در معرض ابتلا به سرطان پروستات هستند. دانشمندان از شغل معلمی به عنوان شغل پایه استفاده می‌کنند چون به هیچ عنوان تحت “لرزش‌های تمام بدن” قرار نمی‌گیرند.

 

آیا رانندگان کامیون در معرض ابتلا به سرطان پروستات قرار دارند؟

 

لرزش بدن و ابتلا به سرطان پروستات

پژوهشی که در سال ۲۰۱۲ صورت گرفته است نشان می‌دهد بین لرزش بدن و ابتلا به سرطان ارتباط مستقیمی وجود دارد چون لرزیدن بدن به طور مداوم میزان تولید تستوسترون را بالا می‌برد. از آن جایی که رانندگان کامیون برای مدت‌هایی طولانی در جاده هستند بهتر است کامیون‌های جدید به گونه‌ای طراحی و تولید شوند که موتور آن‌ها لرزش کمتری داشته باشد. موتور کامیون‌های قدیمی‌تر لرزش فراوانی دارند و در دراز مدت می‌توانند خطر ابتلا به سرطان پروستات را بالا ببرند.

 

آیا رانندگان کامیون در معرض ابتلا به سرطان پروستات قرار دارند؟

چاقی و سرطان پروستات

معمولاً رانندگان کامیون چاق هستند و حدود ۸۶ درصد از ۳٫۲ میلیون راننده کامیون در ایالات متحده از اضافه وزن رنج می‌برند. این وزن اضافی فاکتور ریسک برای ابتلا به سرطان پروستات را بالا می‌برد و شاید مطالعاتی که در آینده انجام می‌گیرند عوامل دیگری را نیز به ما معرفی کنند.

یکی دیگر از عواملی که به عنوان عامل افزایش دهنده ریسک ابتلا به سرطان پروستات در رانندگان مطرح شده است، گردش خون پایین به خاطر یک جا نشستن زیاد است. یک جا نشستن به مقدار زیادی این ریسک را بالا می برد چون قسمت نشیمن‌گاه صندلی، منطقه لگن و اندام‌های اطراف آن را تحت فشار می‌گذارد. این فشار به مرور زمان باعث اختلال در سوخت و ساز بدن می‌شود و در نهایت به بیماری و سرطان می‌انجامد. دانشمندان توصیه می‌کنند مردان در هر سن و سالی که هستند دستکم برای یک ساعت در روز فعالیت جسمی داشته باشند. البته این امر به معنای این نیست که مجبورید هر روز به باشگاه بروید و ورزش سنگین انجام بدهید بلکه یک پیاده‌روی یا دوچرخه سواری ساده نیز می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد.( برای مطالعه این که گردش خون پایین چه خطراتی برای رانندگان دارد کلیک کنید)

متأسفانه رانندگان کامیون تمام روزشان را در جاده می‌گذرانند و فقط در توقفگاه‌های بین راه می‌توانند ورزش کنند ممکن است در توقفگاه‌ها نیز اغذیه فروشی‌های متنوعی وجود داشته باشند که میل به ورزش را از رانندگان بگیرند و آن‌ها را به سوی خودشان جذب کنند. از غذاهای سرخ شده، سیب زمینی سرخ شده، هات داگ، همبرگر و سس های تند دوری کنید و زمانی در روز را صرف پیاده روی و انجام ورزش‌های ساده بکنید.( برای مطالعه مقاله در مورد اینکه چه چیزهایی را بخوریم و چه چیزهایی را حذف کنیم، کلیک کنید)

منبع: مدیکال دیلی

کوثر کارشناس دیجیتال مارکتینگ است و به علت استعداد و علاقه زیادی که در زمینه بازاریابی و تبلیغات آنلاین دارد در این حوزه فعالیت می‌کند.

پاسخی بگذارید