زمان مطالعه: ۷ دقیقه

به عنوان یک راننده کامیون چه راهکارهایی را به کار بریم تا از گردن درد از رانندگی و ستون فقرات خود محافظت کرده و از دردهای گردنی در امان بمانیم؟ در ادامه برای رهایی از این درد با ما همراه باشید.

برای رفع گردن درد چکار باید کرد؟

رفع گردن درد

مواردی که در زیر آمده است می‌تواند برای جلوگیری از گردن درد از رانندگی یا تسکین گردن درد از رانندگی بسیار مفید و کاربردی باشد.

 1. اطمینان حاصل کنید که صندلی به مقدار کافی به فرمان نزدیک است و پاهایتان به راحتی به پدال‌ها می‌رسد. همچنین کلیه دکمه‌ها و مواردی که باید حین رانندگی مورد دسترستان باشد، نباید با کشش عضلانی قابل دسترسی باشد.
 2. صندلی باید به نحوی تنظیم شود که باسن تا حدودی پایین‌تر از زانوها قرار بگیرد. بعضی از صندلی‌های خودرو امکان این‌که بتوانید چنین تنظیماتی را انجام بدهید را به شما نمی‌دهد، به همین خاطر از یک بالش استفاده کنید.
 3. باید با فاصله مناسبی نسبت به فرمان قرار بگیرید که دست‌هایتان در موقعیت ساعت ۱۰ و ۲ قرار بگیرد. همچنین آرنج‌هایتان هم باید روی دسته صندلی قرار بگیرد.
 4. پشت صندلی باید به حالتی باشد که بتوانید به‌صورت طبیعی و صاف روی زاویه ۹۵ تا ۱۰۰ درجه بشنید تا فشار حاصل از گردن درد از رانندگی کمتر شود. چراکه در این درجه به راحتی می‌توانید یک نگاه مستقیم به شیشه بدون درد کمر و شانه داشته باشید.
 5. پشت سری صندلی باید به گونه‌ای تنظیم شود که در سطح چشمان شما با قسمت پشت سری تماس برقرار کند. باید این توانایی را داشته باشید که بدون عقب دادن گردن به آن تکیه دهید.
 6. چیزی در جیب‌های عقب شلوار خود نگذارید تا راستای پشت و کمر شما را بهم نریزد. گوشی و کیف دستی خود را قبل از شروع رانندگی پشت فرمان قرار دهید.
 7. اگر فکر می‌کنید که درد کمر، شانه و گردن برایتان معضل درست می‌کند، زمان‌هایی از رانندگی را به استراحت بگذرانید. در زمان استراحت بهتر است تا چند حرکت کششی انجام دهید تا از انقباض شدن عضلات گردن و شانه جلوگیری کنید.

آیا رانندگی برای دیسک گردن ضرر دارد؟

برای جواب به این سؤال که آیا رانندگی برای دیسک گردن ضرر دارد؟ باید گفت صد در صد. اگر شما مدت زمان طولانی را برای رانندگی در ماشین به سر می‌کنید پاسخ به این سؤال مثبت است. برای این‌که تا حدودی این درد را کنترل کنید بایستی تا تمامی موارد بالا را به‌درستی انجام بدهید. اینکه برای رفع گردن درد چکار باید کرد تا برای دیسک گردن ضرر نداشته باشد، چند مورد اساسی می‌تواند کمکتان کند:

دریافت بار بشکل رایگان و توافقی

 • آب زیاد بنوشید
 • اضافه وزن خود را کاهش دهید
 • استعمال دخانیات را کنار بگذارید
 • کلسیم و ویتامین دی را فراموش نکنید
 • کشش گردن و نرمش‌های سبک به کمک متخصص را جدی بگیرید

البته توجه داشته باشید که حرکات کششی که به صورت سرخود و بدون کمک از پزشک و متخصص در زمان داشتن دیسک انجام شود، خودش می‌تواند به بدتر شدن شرایط جسمی و در موارد حاد آسیب‌های جبران ناپذیر به بدن دخیل باشد. به همین خاطر سعی کنید اگر رانندگی برای شما مضر است و حین رانندگی با خودرو احساس شدید درد و گرفتگی عضلات شانه، کمر و گردن را حس می‌کنید بهتر است مدت زمان رانندگی خود را به حداقل کاهش دهید و در اسرع وقت از یک متخصص در این حوزه کمک بگیرید.

استفاده از ویتامین دی و کلسیم به شما کمک می‌کند تا به مرور زمان درد کمتری حین رانندگی احساس کنید. همچنین روغن‌های مالشی مثل روغن زیتون و روغن سیاه دانه هم به بهبود و تسکین درد گردن در زمان رانندگی کمک وسیعی می‌کند و پیشنهاد می‌کنیم حتماً از این روش‌های درمان خانگی هم برای بهبود و التیام درد گردن ناشی از رانندگی کمک بگیرید.

ضرر رانندگی برای دیسک گردن

گردن درد از رانندگی یکی از عارضه‌هایی است که بیشتر افراد حداقل یک بار در طول زندگی خود بدان دچار شده‌اند. عامل این عارضه می‌تواند آسیب‌های به وجود آمده برای ستون مهره و یا سبک زندگی باشد.

در موردِ عاملِ اول می‌توان گفت راه غیر پزشکی برای درمان و یا جلوگیری از پیشرفت آن تقریباً وجود ندارد و حتما باید به پزشک مراجعه کرد، اما در رابطه با عامل دوم باید گفت که بهبود یا بدتر شدن این مشکل و عارضه کاملاً بر عهده خود ما و چگونگی انجام فعالیت‌های روزانه است.(در مورد خطراتی که رانندگان را تهدید می کند می توانید مقاله ” چه خطراتی سلامت رانندگان را تهدید می‌کند؟ ” را مطالعه نمایید.)

عمده این دردها بر اثر فشار و کشیدگی بیش از حدی است که بر عضله‌ها، عصب‎ها و استخوان‌های گردن وارد می‌شود و فعالیت‌هایی که عمدتاً می‌توانند باعث چنین عارضه‌ای در گردن شوند مشخص‌اند. فعالیت‎هایی که با نگه ‌داشتن ثابت سر در وضعیتی خاص همراه است می‌تواند یکی از مهم‌ترین عوامل درد در گردن و ستون مهره‌ها باشد.

گیف موشن راننده

ثابت نگه داشتن سر باعث می‌شود عضلات گردن بیش از حد کشیده شوند، همین‌طور بکارگیری بیش از حد شانه‌ها، سر و به طور کلی قسمت فوقانی بدن به مدت طولانی، باعث می‌شود به گردن درد دچار شویم؛ اگر بخواهیم تمام این موقعیت‌های نادرست را کنار هم جمع کنیم به رانندگی طولانی مدت می‌رسیم.

رانندگان خودروهای بین شهری از جمله کامیون‌ها، کشنده‌ها و وسایل نقلیه مسافربری بیشترین میزان دردهای گردنی را تجربه می‌کنند. یک راننده کامیون مجبور است که مدت طولانی روی صندلی کامیون خود بنشیند و بدون هیچ حرکتی به جاده زل بزند و به حرکت ادامه دهد.

علاوه بر آن، به واسطه بزرگی وسیله نقلیه و سنگینی محموله، لرزش‌های فراوان باعث فشار بیشتر بر گردن و کمر راننده می‌شوند. این وضعیت علاوه بر گردن‌ درد و کمر درد، می‌تواند به سر درد و حتی میگرین‌های طولانی مدت بینجامد. دامنه این دردها حتی فراتر رفته و تا شانه‌ها، پائین کمر، دست‌ها، و حتی چشم‌ها هم گسترش پیدا کند. تمام عوامل بالا به ما یادآوری میکند که ” راننده یک قهرمان است “

چه عواملی بر کاهش درد گردن موثر است؟

 • تاثیر صندلی راننده کامیون بر گردن درد

صندلی کامیون خود را چک کنید. اگر صندلی به خوبی تنظیم نشده آن را به خوبی تنظیم کنید، زیرا صندلی تاثیر بسیار زیادی در بهبود و یا بدتر کردن درد گردن شما خواهد داشت.

اگر برای گرفتن فرمان خودرو و استفاده از دیگر ابزارهای کنترل کامیون نیاز است که خم شوید مشخص است که فشار زیادی به گردن خود میاورید و بدن خود را در معرض آسیب قرار می‌دهید. با تنظیم مجدد صندلی خود می‌توانید این فشارها را به حداقل برسانید.

 • تاثیر حرکت‌های کششی بر گردن و اندام‌های فوقانی

بعضی حرکت‌های کششی می‌توانند به سرعت درد و فشار را از نقاط حساس گردن بردارند مخصوصاً اگر آن‌ها را به طور منظم و دقیق انجام داده و در صورت رفع شدن گردن درد نیز به انجام این حرکات ادامه دهید. حرکات کششی به طور منظم کمک می‌کند تا از گرفتگی عضلات گردن جلوگیری شود.

تاثیر حرکات کششی بر روی گردن درد

تمرینات زیر تنها روزی چند دقیقه از وقت شما را می‌گیرند و برای انجام آن‌ها باید از کامیون خارج شوید. این حرکات درد تمام قسمت‌های بدن را رفع می‌کنند.

 1. سر خود را با کمک دست خود به سمت راست بفشارید و سعی کنید با کمک گردن خود در برابر این فشار مقاومت کنید. ۳۰ ثانیه سر و گردن خود را در حالت فشرده نگه داشته و پس از آن، این حرکت را برای جهات دیگر چپ، جلو و عقب نیز صورت دهید.
 2. سر خود را به آرامی به طرفین بچرخانید و پس از آن سعی کنید سر خود را به طور دورانی بچرخانید.
 • طرز قرارگیری مناسب روی صندلی کامیون

بهترین زاویه قرارگیری کمر روی صندلی کامیون ۱۰۰ درجه است. دست خود را روی فرمان به حالت ساعت ۳ و ۴۵ دقیقه قرار داده و آرنج‌ها را نیز در محل استراحت دست قرار دهید.(برای اطلاع بیشتر از کمر درد در حین رانندگی میتوانید مقاله ” جلوگیری از کمر درد هنگام رانندگی ” را مطالعه نمایید. )

 • حواستان به محل قرارگیری سرتان باشد

محل قرارگیری و استراحت سر خود را به خوبی تنظیم کرده تا مرکز سر شما دقیقاً در مرکز پشت سری قرار گیرد.

 • قسمت پائینی کمر (گودی کمر) خود را مراقبت کنید

اگر صندلی شما قسمتی برای مراقبت از گودی کمر دارد آن را تنظیم کنید تا گودی کمر شما را پر کند، اگر چنین چیزی در آن تعبیه نشده می‌توانید از یک بالش کوچک استفاده کنید تا دقیقاً شکل S مانندِ گودی کمر شما را حفظ کند. به علاوه مطمئن شوید که صندلی به اندازه کافی به فرمان کامیون نزدیک است و نیاز نیست به جلو خم شوید.

 • آینه‌ها را تنظیم کنید

آینه‌ها را طوری تنظیم کنید که بهترین و بیشترین دامنه دید ممکن را به شما بدهند تا دیگر لازم نباشد برای دید بهتر سر خود را به اطراف بچرخانید.

 • به چشم خود فشار نیاورید

اگر دامنه دیدتان کافی نباشد و با آن وضعیت به رانندگی ادامه دهید باعث می‌شود به چشم‌تان فشار آمده و مجبور شوید به جلو خم شوید تا بهتر جاده را ببینید. اگر در حین رانندگی به خود فشار می‌آورید باید دید خود را توسط چشم پزشک معاینه کنید. شیشه جلوی کامیون را تمیز نگه داشته و در هوای آفتابی و نور زیاد از عینک آفتابی با UV بالا استفاده کنید.

 • رانندگی در اتوبان

اگر لازم است فاصله زیادی را در اتوبان برانید و خودروی شما به کروز کنترل مجهز است با روشن کردن آن و برداشتن پای خود از روی پدال گاز فشار را از روی کمر خود بردارید.

پاپ آپ نصب برنامه اعلام کننده

 • در فواصل مشخص استراحت کنید.

اگر احساس خستگی در گردن یا دستان یا هر قسمت دیگری از بدن خود دارید، قبل از اینکه این خستگی به درد و گرفتگی عضله تبدیل شود به اولین توقف‌گاه که رسیدید بایستید و حداقل چند حرکت کششی انجام دهید و از آن وضعیت نشسته خارج شوید.

استفاده از موبایل، پشت فرمان خودرو علاوه بر خطرناک بودن باعث می‌شود به خم شدن بیش از حد ستون فقرات، و مشخصاً گردن بینجامد و باعث دردهای بیشتر شود. توصیه می‌شود برای کار با موبایل در محل مناسب توقف کرده و گوشی را به طور مستقیم در برابر صورت خود گرفته تا ستون فقرات بیش از حد خم نشود.

استراحت در حین رانندگی

اگر مانند بقیه رانندگان کامیون ساعات زیادی از شبانه روز را پشت فرمان خودروی خود هستید، می‌توانید با قرار گرفتن در وضعیت و فرم درست در پشت فرمان خودرو و همچنین در نظر داشتن موارد بالا فشار را از روی گردن و اندام فوقانی خود برداشته و از درد گردن جلوگیری نمائید.

فراموش نکنید که استراحت و انجام مرتب حرکات کششی کلید حل مشکل است. اگر زمان بیشتری را برای طی کردن مسیر و تحویل محموله در نظر بگیرید می‌توانید از بسیاری از دردهای گردنی در امان بمانید.(همچنین تاثیر تغذیه بر رانندگی را میتوانید در اینجا ببینید)

برخی از سوالات متداول

آیا درد گردن حین رانندگی قابل کنترل است؟

بله، به روش‌های مختلف می‌شود از گرفتگی عضلات گردن حین رانندگی جلوگیری کرد. به طور مثال با روش‌هایی نظیر تنظیم درست صندلی، استراحت بعد از مدت طولانی رانندگی کردن، انجام حرکات کششی و … می‌توان به مهار گردن درد در حین رانندگی کمک کرد.

آیا رانندگی برای دیسک گردن ضرر دارد؟

بله. در صورت احساس درد شدید حین رانندگی خوب است که به یک متخصص مراجعه نمایید.

آیا تنظیم فاصله صندلی ماشین کمکی به بهبود گردن درد می‌کند؟

بله. برای بهبود وضعیت گردن خود در حین رانندگی باید اطمینان حاصل کنید که صندلی به اندازه کافی به فرمان خودرو نزدیک است و پاهایتان به راحتی به پدال‌ها می‌رسد. همچنین کلیه دکمه‌ها و مواردی که باید حین رانندگی مورد دسترستان باشد، نباید با کشش عضلانی قابل دسترسی باشد.