زمان مطالعه: ۲ دقیقه

کامیون سازی ولوو که هم‌اکنون شامل یک گروه بزرگ به نام VOLVO AB فعالیت می‌کند در سال ۱۹۲۷ میلادی توسط دو مهندس مکانیک در کشور سوئد تأسیس شد.ازجمله تولیدات این شرکت تریلی، کامیون، اتوبوس، تجهیزات ترابری و سازه‌ای، سامانه‌های پیش‌رانش دریایی و صنعتی، تجهیزات هوا و فضا و خدمات مالی است.

 

ولوو در بیست و پنجمین سالگرد گرامیداشت تولید محصولات FH خود بوده و این در حالی است که بعد از گذشت چندین سال از تولید این محصول سوئدی‌ها باور دارند که FH هنوز هم بهترین است. به‌طوری‌که در سه سال پیاپی این کامیون عنوان برترین کامیون سال را به دست آورده است و فروش قابل‌قبول در حدود یک‌میلیون دستگاه را داشته است.( برای مطالعه مقاله در مورد عوامل خطرآفرین جاده ای کلیک کنید)

 

ولوو در گذر زمان

مدیرعامل ولوو می‌گوید: عرضه FH در شرایطی ارائه شد که ما به پایان رکود اقتصادی نزدیک می‌شدیم و همین حرکت باعث شد تا یک موفقیت بزرگ به دست بیاید و به‌عنوان محصولی جالب و متفاوت معرفی شود.

از مواردی که باعث موفقیت این کامیون شده است، استفاده از:

  1. شاسی جدید و آئرودینامیکی است که کاهش مصرف سوخت را در پی دارد.
  2. طراحی جذاب و راحت کابین باعث تسلط مناسب راننده می‌شود و از نکات مثبت این خودرو است.

ولوو در گذر زمان

بین سال ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۸ کابین این کامیون دچار تحولاتی شد که نهایتاً در سال ۲۰۱۲ سیستمی متفاوت به همراه تهویه مناسب به بازار روانه شد. همچنین در سال ۲۰۱۳ با ارائه فرمان دینامیک، این کامیون در نوع خود جزء بهترین‌ها شد.

ولوو اولین شرکتی است که در سال ۱۹۹۵ بین کامیون‌ها اقدام به نصب کیسه هوا کرده است و در سال ۱۹۹۶ نیز سیستم FUPS که برای جلوگیری از جدا شدن دماغه کامیون در مواقع برخورد شاخ‌به‌شاخ در تصادفات است ارائه شد.

اولین نمونه اتوماتیک گیربکس که در پیشرفت و بهبود این کامیون نقش عمده‌ای دارد، گیربکس دو کلاچِ آی شیفت ولوو است که در حمل‌ونقل‌های طولانی و سربالایی‌ها و جاده‌های پرپیچ‌وخم کمک زیادی به راننده کرده است وقت تعویض دنده‌ها را بالابرده است و از اتلاف قدرت و گشتاور جلوگیری می‌کند.

در سال گذشته ولوو FH LNG معرفی شد که همان روند ولوو قدیمی را در پیش‌گرفته اما با این تفاوت که استفاده از گاز طبیعی را فراهم می‌کند.

درنتیجه قطعاً در سال‌های آینده شاهد نوآوری‌های بیشتری از ولوو خواهیم بود.