زمان مطالعه: ۶ دقیقه

رانندگان کامیون در سراسر دنیا علاقه خاصی به وسیله نقلیه خود دارند و بدنبال عجیب ترین کامیون های دنیا نیز می باشند زیرا زمان بسیار زیادی را با این وسیله در جاده ها سپری میکنند. این علاقه گاهی اوقات شدت میابد و باعث میشود طراحی های جالب و بعضا عجیبی را روی کامیون های مختلف شاهد باشیم.

البته برخی از این طراحی ها مربوط به باربری ها یا شرکت های صنعتی می باشد که برای تبلیغات یا سرویس دهی به این صورت طراحی شده اند. با آسان بار همراه باشید تا نگاهی به ۱۲ تا از عجیب ترین کامیون های دنیا بیندازیم. نکته ای که در طراحی کامیون های زیر بسیار جلب توجه میکند، تفاوت در طراحی آنها به علت فرهنگ و سنت های مختلف هر کشور است.

۱. کامیون Dekotora

خانوم ها و آقایان این شما و این هم Dekotora  ژاپنی! این کامیون ها به کامیون های دکوری ژاپنی معروفی هستند که به صورت بسیار اختصاصی برای رانندگان تزئین شده اند. البته تعدادی از این کامیون ها در باربری های و شرکت های حمل و نقل سراسری نیز به چشم میخورند تا نوعی تبلیغات و بازایابی نیز صورت بپذیرد. در طراحی این کامیون ها چراغ های چشمک زن، نقاشی های محلی و همچنین تزئینات هنری به چشم میخورد.

کامیون Dekotora

۲. کامیون Dragon Tank Truck

یک تریلی و کشنده عجیب و غریب که شاید بیشتر در فیلم های بتمن شبیه آن را دیده باشیم!! Dragon Tank Truck در کشور روسیه ساخته شده و از ظاهر آن اینطور بر میاید که صنعتگر ماهری داشته است. آنطور که مشخص است، این کامیون از ورقه های فلزی عریض ساخته شده که به صورت هنرمندانه ای به یکدیگر متصل شده اند. گرچه سالیان درازی از ساخت این پیرمرد میگذرد اما همچنان قادر به حمل بار یا مایعات و انواع ایزوتانک در سرعت های پایین میباشد.

کامیون Dragon Tank Truck

۳. کامیون های تزئینی پاکستانی

در پاکستان مردم علاقه بسیار زیادی به تزئین کامیون یا تریلی خود دارند. البته در سالهای دور تزئینات کامیون و تریلی اینقدر رواج نداشت، اما چند وقتیست که در این کشور تزئین وسایل نقلیه سنگین تبدیل به یک رقابت و مسابقه شده است. نتیجه این رقاب نیز منجر به عرضه کامیون های عجیب و غریبی شده که یکی از آنها را در زیر مشاهده می نمایید!

کامیون های تزئینی پاکستانی 

۴. کامیون معروف برند UPS

 شاید کامیون زیر نسبت به کامیون های دیگر جذابیت و تفاوت زیادی نداشته باشد، اما نکته قابل توجه استفاده از این وسیله نقلیه در شرکت معروف UPS است. UPS یکی از شرکت های بزرگ حمل و نقل بار و کالا در دنیاست که شهرت زیادی نیز در حمل و نقل جاده ای دارد. این کامیون را به عنوان کم مصرف ترین و به صرفه ترین کامیون تحویل بار در دنیا معرفی کرده است. این کامیونت با سوخت گاز گلخانه ای فعالیت میکند تا بسیار کم مصرف بوده و علاوه بر سازگار بودن با محیط زیست، هزینه کمتری در جا به جایی بار به مصرف کننده تحمیل کند.

کامیون معروف برند UPS

۵. کامیون Mike Ross

فکر میکنید این کامیون بتواند باری را جا به جا کند؟! پاسخ قطعا خیر است! این کامیون یا تریلی یا هرچیزی که نامش را بگذارید، در سال ۲۰۰۷ و طی یک فستیوال در امریکا توسط طراحی به نام Mike Ross رونمایی شد. همانطور که در تصویر مشخص است، این وسیله نقلیه از ادغام دو تریلی (تانکر) ۱۸ چرخ بوجود آمده است.

کامیون Mike Ross

۶. کامیون Luigi Colan

Luigi Colan یک طراح صنعتی سوئیسی-آلمانی میباشد که کامیون زیر را طراحی کرده است. شاید بیشتر از اینکه او را یک طراح صنعتی بنامیم باید او را یک فیلسوف آینده نگر خطاب کنیم! طراحی این کامیون بسیار مدرن بوده و آینده صنعت ماشین را به ما نشان میدهد. شاید شما هم مشابه این ماشین ها را در فیلم های تخیلی هالیوودی دیده باشید اما Luigi Colan با طراحی مدرن خود این ماشین ها را به دنیای واقعی آورده است.

کامیون Luigi Colan

۷. کامیون T 282B

Liebherr نام یک شرکت ماشین سازی سنگین در آلمان است که عظیم ترین کامیون حمل بار دنیا را با نام T 282B ساخته است. این کامیون عظیم الجثه ۲۰۳ تن وزن دارد و میتواند نزدیک به ۳۶۵ تن بار را جا به جا کند. این کامیون غول پیکر ۳.۵ میلیون دلار قیمت دارد اما مشکل فقط قیمت آن نیست!! به نظر شما کدام گاراژ و پارکینگی میتواند T 282B را در خود جای دهد؟!

کامیون T 282B

۸. خانه کامیونی بنز

این کامیون از دید بیرون هیچ تفاوتی با سایر کامیون های مرسوم جاده ها ندارد. دقیقا همان تیپ و ظاهر را دارد. اما زمانی که وارد این کامیون می شوید متوجه خواهید شد که چرا آن را در لیست عجیب ترین کامیون های دنیا قرار دادیم.

دریافت بار بشکل رایگان و توافقی

در واقع این کامیون عجیب از این نظر که توانسته امکانات یک خانه کامل را در اختیار کاربر خود قرار دهد در این لیست قرار می دهد. این کامیون عجیب حتی یک پارکینگ کوچک سیار برای ماشین سواری شما نیز در نظر گرفته است. بدین ترتیب عملا شما می توانید به واسطه این کامیون عجیب آلمانی هرجایی از این جهان که بخواهید خانه و زندگی خودتان را همراه داشته باشید.

خانه کامیونی بنز

۹. اشتاین‌وینتر سوپرکارگو ۲۰۴۰

به واقع این کامیون را می توانیم قدیمی ترین عضو لیست عجیب ترین کامیون های دنیا بدانیم. این کامیون در سال ۱۹۸۳ طراحی و تولید شده است. با یک نگاه می توان متوجه شد که چرا این کامیون را در لیست عجیب ترین و بزرگ ترین کامیون دنیا قرار می دهیم. طراح این کامیون امیدوار بود با بهبود کابین راننده و منتقل کردن آن به بخش پایینی بتواند کارایی آن را بیشتر کند.

بر این اساس بخشی از قسمت بار مانند شکل، به بالای کابین منتقل می شود. اما این طرح در همان سال ۱۹۸۳ باقی ماند و حتی نمونه ای دیگر از این خودرو و کامیون عجیب تولید نشد. این طرح نتوانست نظر کامیون داران و تولید کنندگان کامیون را به خود جلب کند و در همان سال ۱۹۸۳ و در کنار طراح خود باقی ماند.

۱۰. کامیون اینوتراک

در لیست عجیب ترین کامیون های دنیا می توان اینوتراک را از جدید ترین کامیون ها بدانیم. این کامیون به شکلی طراحی شده است که به نظر برای فیلم های علمی تخیلی آماده می شود. اما واقعیت این است که این طراحی به نوعی مبتنی بر پیش بینی های آینده انجام شده است. در واقع طراح و شرکت تولید کننده سعی کرده است کامیونی از پیش بینی خود از آینده ارائه کند. اما به نظر نمی رسد این کامیون را بتوانیم در آینده ای نزدیک به صورت انبوه در جاده ها ببینیم.

۱۱. اسکانیا AXL

اسکانیا از شرکت های قدیمی و معتبر تولید کننده انواع خودروهای سنگین و انواع بزرگ ترین کامیون دنیا در جهان محسوب می شود. این شرکت معتبر جهانی سالانه میلیون ها کامیون در اندازه و کاربری های مختلف طراحی و تولید می کند. از این رو عملا به نظر می رسد این شرکت را می توان به عنوان پیشرو در صنعت کامیون سازی به جهان معرفی کرد. AXL از جدیدترین تولیدات این شرکت است.

پاپ آپ نصب برنامه اعلام کننده

این کامیون از این نظر وارد لیست عجیب ترین کامیون های دنیا شده است که کابین راننده ندارد! در واقع اسکانیا به جای کابین راننده از بخش کوچکی برای مدیریت و راهبری آن بهره برده است و به نوعی می توان گفت که AXL یک کامیون خودران محسوب می شود و نیازی به راننده ندارد.

با توجه به پیشرفت های بشر و پیش بینی هایی که از آینده انسان می شود به نظر می رسد AXL به زودی از لیست عجیب ترین کامیون های دنیا خارج شود و به عنوان یک کامیون عادی و کاملا روتین در جاده های سراسر دنیا به حرکت در بیاید. در صورتی که علاقمند به مطالعه مقالات بیشتر در باره شرکت اسکانیا می باشید پیشنهاد میکنیم مقالات ” بررسی تاریخچه شرکت اسکانیا “و  ” اسکانیا سری S جدید، بزرگ‌ترین و بهترین! ” را نیز مطالعه نمایید.

اسکانیا AXL

۱۲. هتل کامیون آلمانی

 آخرین کامیون یا بهتر است بگوییم آخرین هتل-اتوبوس ما نیز متعلق به کشور آلمان است. این هتل متحرک روزانه مسافران زیادی را جا به جا میکند و به نظر میرسد بیشترین استفاده آن برای جا به جایی توریست ها میباشد. اتاق های داخلی این هتل-کامیون بسیار شیک بوده و همانطور که در تصویر مشخص است ظرفیت مسافرگیری در ۳ طبقه را داراست.

هتل کامیون آلمانی

برای مطالعه مقالات بیشتر در این زمینه میتوانید مقالات ” بوژی چیست؟ ” و ” قدرتمندترین و بزرگترین بوژی کش دنیا ” را نیز مطالعه نمایید.

برخی از سوالات متداول

مهمترین ویژگی عجیب ترین کامیون های دنیا چیست؟

از دو جنبه می توانیم فاکتورهای عجیب ترین کامیون های دنیا را بیان کنیم. جنبه اول ظاهری و جنبه دوم کاربردی است. برخی از کامیون های این لیست از نظر ظاهری کاملا شکل جدید و تازه ای دارند اما برخی دیگر از کامیون ها از نظر ظاهری شبیه به سایر کامیون ها و خودروها هستند اما از نظر کاربرد آن چیزی نیستند که ما تصور می کنیم. برخی دیگر از کامیون های عجیب این لیست از نظر نوع تکنولوژی مورد استفاده عجیب هستند و توانستند در این لیست حضور پیدا کند.

آیا از این کامیون ها می توان استفاده کرد؟

در غالب موارد پاسخ منفی است. بسیاری از این کامیون ها تنها جنبه تزئینی و نمایشگاهی دارند و نمی توان انتظار داشت بتوانیم آن را در جاده ها مشاهده کنیم. همچنین برخی از این کامیون ها برای تردد در جاده ها مشکلات قانونی مختلفی دارند و به نوعی استانداردهای مختلفی را رعایت نکرده اند. از این رو در بسیاری از موارد شما شاهد این کامیون ها در جاده ها نخواهید بود.