زمان مطالعه: ۸ دقیقه

همه ما می خواهیم آنقدر زندگی کنیم که بچه هایمان بزرگ شوند. طول عمر بستگی کمی به ژنتیک افراد دارد، اما بسیاری از عوامل مهم دیگر از جمله: رژیم غذایی، ورزش، استرس، پیشگیری از بیماری رانندگان و درمان به موقع آن بستگی خواهد داشت. برای اینکه بتوانیم سلامت روحی و جسمی خودمان را دقیق تر کنترل کنیم لازم هست حتما چکاپ های دوره ای را به طور کاملا منظم و دقیق انجام دهیم. در مقاله زیر ۱۰ بیماری خطرناک رانندگان که همه راننده ها باید از آنها آگاه باشند و راه های پیشگیری از این بیماری ها را اطلاع داشته باشند را برای شما فهرست کرده ‌‌ایم.

۱. سوزش و خشکی چشم یکی از بیماری های خطرناک رانندگان

کاملا واضح است که قرار گرفتن طولانی مدت چشم رانندگان در معرض هوای آلوده می تواند برای چشم ها خطرناک باشد. بنابراین شستن صورت با آب تمیز، قطره چشم و اشک مصنوعی برای چشم های خشک و تحریک شده ضروری است. همچنین استفاده از عینک آفتابی مناسب برای رانندگان ضروری است که از ورود اشعه ماوراء بنفش به چشم جلوگیری کند. رعایت این نکات برای چشم های خشک در حین رانندگی باعث کاهش جشم گیر در تصادفات است .

۲. پیری پوست و لکه های پوستی

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور مستقیم خورشید بسیار خطرناک است، به خصوص اگر اقداماتی برای محافظت از پوست انجام نشود. نکته مهم این است که نیمه چپ بدن مستقیماً در معرض نور خورشید قرار می گیرد تا نیمه راست. زیرا اکثر رانندگان اغلب دست چپ خود را از پنجره بیرون می آورند و همچنین نیمه چپ صورت بیش از نیمه راست صورت در معرض نور خورشید است.

در این زمینه استفاده از لباس های آستین بلند، دستکش و کلاه در هنگام رانندگی ضروری به نظر می رسد. علاوه بر این، رانندگان باید از کرم های ضدآفتاب و محافظ پوست استفاده کنند و هر ۳ تا ۴ ساعت در طول روز این کرم ها را به پوست خود بمالند تا اثرات محافظتی خود را حفظ کنند.

گیف موشن راننده

 

۳. بیماری های کلیوی و داشتن سنگ کلیه

عدم دسترسی به سرویس‌های بهداشتی باعث می‌شود که بسیاری از رانندگان در صورت امکان از نوشیدن مایعات به‌ویژه آب در طول روز خودداری کنند. مصرف کمتر از مقدار لازم مایعات در طول روز خطر جدی برای کلیه شما به همراه دارد. علاوه بر این، بسیاری از مشکلات دیگر مانند سنگ کلیه و مثانه به دلیل مصرف کم مایعات و سابقه خانوادگی این مشکلات ممکن است رخ دهد.

برای این منظور، نوشیدن ۸ تا ۱۰ لیوان آب در طول روز توصیه می شود و در صورت نیاز به توالت، این نیاز باید در اسرع وقت برطرف شود، زیرا احتباس طولانی ادرار و تخلیه نشدن مثانه باعث می شود. مشکلات دیگری برای شما رانندگان گرامی ایجاد کند.

۴. داشتن مشکلات تنفسی از مهم ترین بیماری خطرناک رانندگان

همه ما که در آب و هوای آلوده و کثیف زندگی می کنیم، به خصوص رانندگان، بیشتر از دیگران در معرض این مشکل هستند. برای جلوگیری از بروز این خطرات لازم است هر ساله رانندگان به طور مرتب از نظر مشکلات تنفسی معاینه شوند. برای آشنایی با مراکز طب کار میتوانید مقاله ” مشخصات مجریان و مراکز طب کار طرف قرارداد سازمان راهداری ” را مطالعه نمایید.

مشکلات تنفسی از مهم ترین بیماری خطرناک رانندگان

استفاده از ماسک هنگام رانندگی می تواند از ورود این آلاینده ها به بدن جلوگیری کند. همچنین برای خروج هرچه سریعتر این مواد از بدن به رانندگان توصیه می شود روزانه به طور متوسط ۲ تا ۳ وعده لبنیات مصرف کنند. در اینجا ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که استعمال دخانیات توسط راننده بروز مشکلات تنفسی را تا چند برابر افزایش می دهد.

۵. ویروس پر خطر کرونا

به دلیل ازدحام مسافران، حمل و نقل عمومی در شهرها یکی از کانون های شیوع بیماری کووید-۱۹ محسوب می شود و عدم رعایت قوانین بهداشتی می تواند منجر به ابتلا بسیاری از مسافران و رانندگان تاکسی و در نهایت سایر شهروندان شود. در این موارد، رعایت مقررات ایمنی می تواند از رانندگان وسایل نقلیه عمومی در برابر خطر ابتلا به ویروس کرونا محافظت کند. سوالی که در این مورد مطرح می شود این است که رانندگان تاکسی برای جلوگیری از ابتلا به کووید-۱۹ چه اقداماتی باید انجام دهند؟

شواهد موجود حاکی از آن است که استفاده از ماسک توسط مسافران و رانندگان تاکسی برای جلوگیری از انتشار ویروس بسیار مهم است و با توجه به اینکه برخی از افراد آلوده به ویروس بدون علامت هستند، استفاده گسترده از ماسک ضروری است. در برخی از کشورها، شرکت‌های تاکسیرانی ضدعفونی‌کننده دست، اسپری‌های ضدعفونی‌کننده سطوح و ماسک‌ها را به رانندگان تاکسی ارائه می‌کنند.

ضدعفونی روزانه تاکسی ها، توزیع ماسک و تاکید بر رعایت پروتکل های بهداشتی از خدمات این سازمان ها است. اگر این خدمات در دسترس نباشد، تجهیزات حفاظت فردی توسط راننده ارائه می شود. در کنار رانندگان تاکسی، مسافران باید برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، فاصله اجتماعی و قوانین بهداشتی را رعایت کنند.

۶. مسمومیت رانندگان با گاز منوکسید

مدیر مرکز حوادث و فوریت های پزشکی از افزایش چشمگیر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن در بین رانندگان کامیون در آذرماه خبر داد و گفت: گرم کردن کابین کامیون با پیک نیک، مرگ و میر ناشی از گاز مونوکسید کربن را در بین رانندگان کامیون افزایش می دهد. مسمومیت یا گازگرفتگی با مونوکسید کربن سمی است که در اثر استنشاق گاز مونوکسید کربن ایجاد می شود و در اثر استفاده نادرست از وسایل گازسوز مانند بخاری، آبگرمکن، پیک نیک و زغال ایجاد می شود.

در واقع مسمومیت با گاز مونوکسید کربن یکی از مهمترین مشکلات در فصل زمستان است، این قاتل نامرئی جان مردم را در داخل خانه و خیابان توسط رانندگان کامیون تهدید می کند که نیازمند توجه و اقدامات پیشگیرانه است.

پاپ آپ نصب برنامه اعلام کننده

۷. سرطان پوست

بیش از ۹۰ درصد سرطان های پوست در قسمت هایی از بدن که در معرض نور خورشید هستند دیده می شود. آفتاب سوختگی و قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید،به وجود آمدن خال های گوشتی و سابقه خانوادگی سرطان پوست عواملی هستند که شما را مستعد ابتلا به سرطان پوست می کنند. از آنجایی که یک طرف صورت و دست رانندگان کامیون بیشتر در معرض نور خورشید است، حتما باید از ضد آفتاب استفاده کنید و از پیراهن های آستین بلند استفاده کنید.

هنگامی که در حال رانندگی با کامیون هستید یا برای مدت طولانی زیر نور آفتاب می روید، حتما از کرم ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید. ایجاد خال های گوشتی غیر طبیعی نیز باید دو بار در سال توسط پزشک معاینه شوند.

۸. چاقی و اضافه وزن

اگر توده بدنی شما بالاتر ۳۰ باشد، شما فردی چاق محسوب می‌شوید. در این حالت، قلب شما باید سخت کار کند تا خون را به همه اندام‌ها برساند. پرخوری نیز به معنای کار بیشتر برای قلب است چون باید بیشتر کار کند تا خون کافی برای هضم چنان غذای سنگینی به دستگاه گوارش فرستاده شود.

چاقی و اضافه وزن رانندگان

چاقی علت بیماری‌های زیادی است که از میان آن‌ها می‌توان به فشار خون بالا، دیابت، بیماری قلبی، بی خوابی، بیماری مفاصل، سرطان و افسردگی اشاره کرد. به خاطر یکجا نشستن زیاد و نبودن غذاهای سالم برای رانندگان در جاده، احتمال زیادی وجود دارد که رانندگان کامیون به چاقی مبتلا بشوند.

پزشکان خوردن غذاهای کم کالری (بین ۱۵۰۰ تا ۱۸۰۰ کالری در روز) را توصیه می‌کنند که شامل میوه‌های تازه و سبزیجات، غلات کامل و حبوبات باشد. چربی‌های اشباع نشده نیز باید به مقدار بسیار کمی در رژیم غذایی وجود داشته باشند. همچنین پزشکان توصیه می‌کنند ۳۰ دقیقه در روز ورزش کنید و یا به یک گروه ورزشی ملحق شوید تا انگیزه لازم برای ورزش کردن را در شما به وجود بیاورند.

۹. وقفه تنفسی در خواب (آپنه خواب)

علاوه بر خواب‌آلودگی طبیعی در ساعات معینی از روز، برخی بیماری‌ها نیز وجود دارند که باعث خواب‌آلودگی هنگام رانندگی و بروز تصادفات مرگبار می‌شوند. بیش از ۲۰ درصد تصادفات رانندگی به دلیل اختلالات خواب رخ می دهد که در این میان آپنه خواب یا وقفه تنفسی در خواب یکی از مهم ترین و قابل درمان ترین علل آن است. همچنین به عنوان خواب آلودگی بیش از حد یا نارکولپسی شناخته می شود، نوع دیگری از اختلال خواب است که خطر تصادفات رانندگی را افزایش می دهد و باید به موقع ارزیابی و درمان شود.

این مشکل اغلب قاتل خاموش نیز نامیده می‌شود، چون حتی ممکن است از وقوع آن اطلاعی نداشته باشید. وقفه تنفسی در خواب، یک اختلال جدی است که وقتی عضلات گلو شل شده و راه عبور هوا را مسدود می‌کنند رخ می‌دهد و در این حالت، برای چند ثانیه اکسیژن به بدن نمی‌رسد. وقفه تنفسی در خواب می‌تواند موجب بی خوابی، درد قفسه سینه، فشار خون بالا، سردرد و خواب آلودگی در طول روز بشود. چاقی و بالا رفتن سن هر دو از عوامل خطرسازی هستند که باعث این اختلال می‌شوند. استعمال دخانیات نیز شرایط را کشنده‌تر می‌کند. برای درمان وقفه تنفسی باید سبک زندگی را تغییر داد، برای مثال ترک کردن سیگار و کاهش وزن می‌توانند بسیار موثر باشند.

۱۰. فشار خون بالا

فشار خون بالا و عواقب آن یکی از مهم ترین تهدیات برای رانندگان به شمار می رود. اصلی ترین علت فشار خون بالا استرس بیش از حد مجاز در حین کار است. فشار خون بالا نیز گاهی قاتل خاموش نامیده می‌شود چون اغلب رانندگان از وجود آن با خبر نیستند. فشار خون نیرویی است که خون به دیواره‌ سرخرگ‌ها وارد می‌کند.

وقتی این فشار افزایش پیدا کند، می‌تواند منجر به بالا رفتن فشار خون بشود، یعنی وقتی که فشار بالای ۹۰/۱۴۰ یا بیشتر باشد. فشار خون بالا می‌تواند منجر به ابتلا به بیماری عروق کرونر بشود که در آن رگ‌های اطراف قلب نمی‌توانند خون لازم را به حیاتی‌ترین اندام بدن برسانند.

فشار خون بالا برای رانندگان

همچنین فشار خون بالا می‌تواند باعث آسیب کلیه و در نهایت تخریب و از کار افتادن آن بشود. اگر فشار خون زیاد بالا برود می‌تواند باعث سکته قلبی نیز بشود. اگر فشار خون بالایی دارید، دستکم یک بار در روز باید آن را با دستگاه اندازه بگیرید. بهتر است با پزشک نیز مشورت کنید و در صورت لزوم هیچگاه داروهای فشار خون‌تان را قطع نکنید.

بسیاری از رانندگان کامیون از فشار خون بالا شکایت می‌کنند چون کیفیت غذایی که مصرف می‌کنند مناسب نیست و محل‌های مناسبی نیز برای ورزش کردن پیدا نمی‌کنند. از کامیون خارج شوید و دستکم برای ۳۰ دقیقه در روز ضربان قلب‌تان را بالا ببرید. مصرف نمک، الکل، کافئین و چربی‌های اشباع شده را کم کنید و به طور مرتب به پزشک‌تان سر بزنید.

۱۱. حمله قلبی یا سکته قلبی

بیماری قلبی و عروقی از شایع ترین بیماری هادر بین رانندگان به خصوص رانندهای خارج شهری است.اغلب رانندگانی که در برون شهر فعالیت می کنند به دلیل نوع کاری که انجام می دهند از بیماری های مختلفی رنج می ‌برند. رانندگان شهری چون بیشتر وقت خود را در جاده می گذرانند، غذاهای شور و پرچرب می خورند و سبزی و میوهبخ اندازه لازم نمی خورند.

هر سال بیش از یک میلیون آمریکایی دچار حمله قلبی می‌شوند و اینکه آیا آنها زنده می‌مانند یا نه بستگی به این دارد که قلب آنها چقدر آسیب دیده است و به موقع به آن ها کمک می‌کنند یا نه. حمله قلبی زمانی رخ می دهد که یک لخته خون جریان خون را به عروق کرونر مسدود می کند و از رسیدن اکسیژن به عضله قلب جلوگیری می کند.

دریافت بار بشکل رایگان و توافقی

علائم هشدار دهنده حمله قلبی عبارتند از: احساس فشار و درد در قفسه سینه و بازوها، تعریق زیاد، دردهایی که از گردن تا دست کشیده می‌شوند، تهوع، تنگی نفس و دردهایی که با استراحت کردن هم برطرف نمی‌شوند. باید قلب‌تان را سالم نگه دارید تا از بروز حمله قلبی جلوگیری کنید.

همیشه قبل از خواب یک لیوان آب بنوشید و هیچگاه با معده پر به رختخواب نروید. از چربی‌های اشباع شده و الکل دوری کنید، سیگار را کنار بگذارید و اگر فشار خون بالا دارید آن را کنترل کنید. داشتن وزن مناسب و کنترل استرس نیز دو روش مناسب دیگر هستند که می‌توانند برای پیشگیری از حملات قلبی به شما کمک کنند.

در صورتی که مطلب فوق برای شما مفید بوده است پیشنهاد میکنیم مقالات ” ۱۵۰ جمله پشت کامیونی جذاب ” و ” ۰ تا ۱۰۰ آشنایی با بیمه تکمیلی رانندگان کامیون ” را نیز مطالعه نمایید.

 

برخی از سوالات متداول

کدام بیماری عنوان قاتل خاموش را دارد و رانندگان را تهدید می کند؟

فشار خون بالا نیز گاهی قاتل خاموش نامیده می‌شود چون افراد از وجود آن با خبر نیستند. فشار خون نیرویی است که خون به دیواره‌ سرخرگ‌ها وارد می‌کند. وقتی این فشار افزایش پیدا کند، می‌تواند منجر به بالا رفتن فشار خون بشود، یعنی وقتی که فشار بالای ۹۰/۱۴۰ یا بیشتر باشد. فشار خون بالا می‌تواند منجر به ابتلا به بیماری عروق کرونر بشود که در آن رگ‌های اطراف قلب نمی‌توانند خون لازم را به حیاتی‌ترین اندام بدن برسانند.

آیا بیماری های چشمی رانندگان را تهدید می کند؟

کاملا واضح است که قرار گرفتن طولانی مدت چشم رانندگان در معرض هوای آلوده می تواند برای چشم ها خطرناک باشد. بنابراین شستن صورت با آب تمیز، قطره چشم و اشک مصنوعی برای چشم های خشک و تحریک شده ضروری است. همچنین استفاده از عینک آفتابی مناسب برای رانندگان ضروری است که از ورود اشعه ماوراء بنفش به چشم جلوگیری کند. رعایت این نکات برای چشم های خشک در حین رانندگی باعث کاهش جشم گیر در تصادفات است .