زمان مطالعه: ۶ دقیقه

اگر به مسئله حمل و نقل و انتقال بار علاقه مند باشید احتمالا می دانید ایزو تانک چیست. ایزوتانک به کانتینرهای باربری حمل مایعات گفته می شود. شما می توانید به واسطه iso tank از طریق راه های مختلف حمل و نقل اعم از جاده ای، ریلی، دریایی و هوایی اقدام به باربری حمل مایعات کنید. بیایید کمی بیشتر بدانیم که ایزو تانک چیست و چه کارایی دارد؟

به عبارت ساده تر بیایید با یک دیگر بدانیم که چرا برای باربری حمل مایعات از iso tank استفاده می شود؟ مزایای ایزوتانک برای حمل و باربری مایعات نسبت به روش عادی و سنتی چیست؟ در ادامه با ما همراه باشید. قرار است به این سوالات پاسخ دهیم.

تاریخچه ایزوتانک و نیاز جامعه انسانی به آن

برای این که بدانیم ایزو تانک چیست و اصولا چه کارکردی در دنیای باربری و حمل و نقل زمینی بازی می کند، لازم است آزمایش کوچکی را انجام دهیم.

گیف موشن راننده

لطفا به آشپزخانه بروید و یک لیوان خالی با خود بیاورید. سعی کنید با سرعت نسبتا بالایی اینکار را انجام دهید. ما منتظر شما خواهیم ماند! حال دوباره به آشپزخانه برگردید و لیوان را پر از آب کنید و سعی کنید با همان سرعت و بدون هیچ تلفاتی – نریختن آب از درون لیوان – این مسیر را طی کنید.

اگر همراه ما این آزمایش را انجام داده باشید به یک نتیجه ساده، روشن اما مهم می رسید. باربری حمل مایعات به مراتب سخت تر از باربری حمل کالاهای جامد و حتی محصولات گازی است! مایع سیال است و می تواند با کوچکترین تکان ها جا به جا شود و این مسئله مهمترین چالش نقل و انتقال مایعات است.

ایزوتانک چیست

مسئله مهمی که وجود دارد این است مایعات در زندگی انسان اهمیت بالایی دارد. آب، نفت، بنزین، محصولات پتروشیمی، انواع سموم و … همه در حالت مایع مورد استفاده قرار می گیرند. بنابراین انسان خواسته یا ناخواسته باید می توانست مایعات را مانند کالاهای معمولی و جامد از نقطه ای به نقطه دیگر جا به جا کند.

در گذشته تفاوت چندانی میان جابه جایی مایعات با جامدات وجود نداشت. به عبارت ساده تر سعی می شد مایعات در بشکه های مشخص بسته بندی شود و سپس این بشکه ها بارگیری می شدند. اما این روش خطرات بالایی به همراه داشت. احتمال بالای نشتی مایعات، از مهمترین نقاط ضعف این روش بود. از طرف دیگر همانطور که گفته شد مایعات روانی بالایی دارند. اگر این موضوع را در کنار اشتعال زایی غالب این مایعات بگذاریم به این نتیجه می رسیم که عملا در باربری حمل مایعات به روش سنتی اعتماد کرد.

چرا که هر تکان می تواند عملا خطر آفرین باشد. با گسترش نیاز انسان به حمل و نقل مایعات مهم مانند صنایع پتروشیمی، بنزین و نفت عملا دنیا نیاز به یک فناوری جدید در حمل و نیاز پیدا کرد. آن چیزی که در این فناوری باید لحاظ می شد این بود که باربری حمل مایعات باید ساده، ایمن و البته به سرعت حمل و باربری سایر کالا ها باشد. اینجاست که مفهوم ایزو تانک چیست جواب می دهد.

ایزوتانک چیست؟

در سال ۱۹۶۵ برای اولین بار ایزو تانک برای حمل و نقل مایع در مسیرهای ریلی استفاده شد. از سال ۱۹۷۰ این تکنولوژی وارد مسیرهای جاده ای شد و رفته رفته iso tank تبدیل به بهترین روش برای حمل و نقل مایعات به شمار رفت.

اما حال سوال اصلی این است که ایزو تانک چیست و از چه تکنولوژی استفاده کرده است؟ برای این که بدانیم ایزو تانک چیست یک بار دیگر به نیاز تعریف شده در بالا نگاه کنیم. در این نیاز به چند مورد اشاره شد:

  1. مایعات سیال هستند – انتقال مواد سیال سخت تر و در بسیاری موارد خطرناک تر از مواد ساکن است.
  2. همیشه امکان نشتی مایعات وجود دارد.
  3. بسیاری از مواد مایع که در حمل و باربری مورد استفاده قرار می گیرد صنعتی و اشتعال زا هستند.

ایزوتانک سعی کرد این نیاز سه گانه را به نحوی برطرف کند و راه حل هایی برای آن پیدا کند. شاید خودتان ندانید. اما بارها ایزوتانک را از نزدیک دیده اید و از کنارش گذشته اید. در واقع ساده ترین و مشخص ترین مثال برای فهم ایزوتانک، تریلی های حمل بنزین و مواد سوختی است. ما در جاده های بین شهری یا گاها در پمپ بنزین ها بارها و بارها این تریلی ها را مشاهده کردیم. اگر کمی به حافظه خود کمی فشار بیاورید احتمالا به خاطر خواهید آورد که این تریلی ها در پشت خود مخزن استوانه ای دارند. این مخزن استوانه ای همان ایزوتانک است.

ساخت ایزوتانک

حال که یک تصویر ذهنی از ایزوتانک به دست آوردیم، بهتر است بر اساس نیازهای تعریف شده بدانیم که ایزو تانک چیست. ایزوتانک نوعی مخزن انتقال مایع محسوب می شود که می تواند قدرت سیال بودن مایع را خنثی کند. این مخازن یا به اصطلاح تانکر ها به خوبی آب بندی شده اند.

به نوعی این مخازن مخصوص حمل مایعات ساخته شده است، بنابراین هیچ نشتی نخواهد داشت. از طرف دیگر ایزو تانک به نحوی طراحی شده است که نمی گذارد سه ضلع مثلث – سوخت، هوا و گرما – در کنار یکدیگر قرار بگیرد. در ایزو تانک های معمولی سعی می شود که عنصر گرما از مدار خارج شود. در برخی از انواع ایزوتانک های حرفه ای علاوه بر گرما از فناوری خلا نیز استفاده می شود.

فناوری ساخت ایزوتانک چیست؟

انواع ایزوتانک بر اساس مزایا و کاربری که دارند می توانند از فناوری های متفاوتی ساخته شده باشند. اما به طور کلی اگر دوباره به تاریخچه ایزوتانک نگاه کنیم متوجه می شویم که فناوری کلی و اصلی همه انواع ایزوتانک ها به یک شکل است. در واقع می خواهیم بدانیم ایده طراحی ایزو تانک چیست؟

به طور کلی مهمترین مسئله ای و نیاز گفته شده در بالا این بود که مایع یک سیال است. یک بار دیگر به آزمایشی که با یک دیگر انجام داده ایم بازگردید. تفاوت اصلی که باعث شد سرعت شما در حالت دوم نسبت به حالت اول بسیار کم شود چه بود؟ سیال بودن آب تکان های حرکتی شما را به خوبی دریافت می کند و آن را در خود نشان می دهد. بنابراین می توان به این نتیجه رسید که از مهمترین مزایای ایزوتانک مهار کردن ویژگی سیال مایعات است.

اما سوال اصلی این است که فناوری اصلی در ایزو تانک چیست؟ در واقع ایزوتانک از یک ایده ساده و بسیار کاربردی به نام اصطکاک استفاده کرده است. اصطکاک نیروی سیال را به سرعت تخلیه می کند و به نوعی می تواند سیال را ثابت نگه ندارد. یک بار دیگر سراغ آزمایش بروید. این بار سعی کنید از یک صفحه فلزی در لیوان استفاده کنید.

فناوری ساخت ایزوتانک

دقت کنید که این صفحه فلزی لیوان را به دو بخش تقسیم نمی کند. بلکه تنها به عنوان یک زائده مورد استفاده قرار می گیرد. حال اگر دوباره آزمایش را انجام دهید به خوبی متوجه خواهید شد شما امکان حرکت سریع بدون نشتی و … را دارید.

در دل ایزوتانک ها نیز از این روش استفاده شده است. به عبارت ساده تر در درون iso tank صفحات فلزی به فاصله های مشخص طراحی شده است که می تواند قدرت سیال را تخلیه و کنترل کند. البته به خاطر داشته باشید که این ایده اصلی فناوری ایزوتانک است. در انواع ایزوتانک های جدید عملا این فناوری پیشرفت های بسیاری داشته و به شکل های مختلفی مورد استفاده قرار گرفته است.

به طور مثال همانطور که می دانید اصطکاک باعث تولید گرما می شود. از این رو این سوال ایجاد می شود که ایزوتانک با این گرما چگونه کنار می آید؟ یا این که فناوری ساخت بدنه در ایزو تانک چیست و ….

دریافت بار بشکل رایگان و توافقی

این موارد بر اساس نوع شرکت سازنده و بر اساس نوع باربری حمل مایعات – این که برای کدام نوع سیال ساخته شده باشد – متغیر باشد. برای ما مهم این بود که به شما نشان دهیم ایزو تانک چیست و از چه فناوری و ایده ای استفاده می کند.بعضی از فناوری ها مانند ترمز کمکی اینتاردر به علت خطراتی که وجود دارند بسیار ضروری شده اند و در بیشتر کامیون های جدید به کار می روند ، همچنین به علت وجود این خطرات نگهداری تایر کامیون اهمت ویژه ای پیدا می کند و باید به صورت دوره ای بازدید شوند

همچنین می توانید برای مطالعه مقالات بیشتر در زمینه حمل و نقل مقالات ” بارنامه چیست و چه میزان اهمیت دارد ” و ” بازارگاه اینترنتی حمل و نقل چیست ” را نیز مطالعه نمایید.

برخی از سوالات متداول

ایزو تانک چیست؟

ایزوتانک نوعی مخزن حمل و نقل مایعات است که به واسطه آن امکان باربری حمل مایعات ساده تر و بهتر شده است. به عبارت ساده تر امروزه حمل انواع باربری مایعات به وسیله انواع ایزوتانک ها اتفاق می افتد. ایزوتانک امکان انتقال سریع، ایمن و ساده انواع مایعات را در مسیرهای ریلی، دریایی، هوایی و جاده ای فراهم کرده است.

فناوری مورد استفاده ایزو تانک چیست؟

انواع ایزوتانک بر اساس نوع سیالی که حمل می کنند می توانند از فناوری خاصی استفاده کنند. به طور مثال یک سیال ممکن است به دمای بالایی برای اشتعال نیاز داشته باشد. بنابراین عملا دمای اصطکاک یا … بر آن تاثیری ندارد. اما سیال دیگری ممکن است به کوچکترین دما واکنش نشان دهد. از این رو هر نوع سیال بر اساس ویژگی های خاص خود می تواند از تکنولوژی های مختلفی بهره ببرد. اما مسئله ای که وجود دارد این است که غالب فناوری های ایزوتانک از یک ایده نشات گرفته است. ایده که در بالا آن را به طور کامل شرح دادیم.

مزایای ایزوتانک چیست؟

ایزوتانک امکان انتقال سریع، ساده و ایمن انواع سیال در انواع مسیرهای ارتباطی را ایجاد کرده است. اتفاقی که می تواند به عنوان یک پایه و اساس برای پیشرفت بشریت محسوب شود!