زمان مطالعه: ۳ دقیقه

نکات مهم برای نگهداری تایر کامیون ها

تایرهای کامیون ها و ماشین آلات سنگین به دلیل کاربری و تحمل وزن باری بالا نیازمند بررسی و رسیدگی نکات مهمی بوده که این نکات متفاوت از لاستیک و تایرهای ماشین های سواری می باشد به همین منظور در این مقاله به اطلاعاتی اجمالی از چگونگی نگهداری تایر های کامیون ها پرداخته ایم.

 

نکات مهم برای نگهداری تایر کامیون ها

 

۱-در مرحله اول باید به این نکته توجه داشت که نصب تایر کامیون به روی رینگ توسط افراد ماهر و فنی انجام گیرد.

۲- برای جلوگیری از بروز هر نوع خطر هرگز از دو تایری که دارای ساختار سیمی و نخی و سایز متفاوت می باشند، با یکدیگر و به طور هم زمان مورد استفاده قرار نگیرد.

۳-حفظ جان سرنشینان در هر نوع خودرو مهم بوده به همبن منظور پس از سایش کامل آج تایر و اولین تماس نقطه سایش با سطح جاده میبایستی برای تعویض تایر اقدام نمود.

 

*چطور برای کامیون خود لاستیک انتخاب کنید و چطور از آن نگهداری کنید

۴-به منظور جلوگیری از صدمات احتمالی میبایست سایز تایر و رینگ کاملا متناسب و از رینگ های غیر استاندارد و نا معتبر استفاده نشود و قبل از نصب تایر بر روی رینگ روی لبه رینگ و طوقه تمیز گردد.

۵- در خودروهای دو اکسلی که دو تایر دو قلو در کنار هم استفاده می شوند به دلیل فشار و گرمای بیش از حد ایجاد شده،  اتصال های ساختار تایر جدا و باعث صدمه دیدن تایر کامیون می شود و به همین منظور باید تعویض هر دوتایر دریک زمان انجام شود.

۶- زمانی که باد تایر ها از میزان حد استاندارد بیشتر باشد منجر به افزایش بیش ازحد قسمت میانی آچ تایر شده که این امر باعث می شود طول عمر و عملکرد مناسب خودرو در شرایط مختلف جاده ای مورد آسیب قرار گیرد.

نکات مهم برای نگهداری تایر کامیون ها

 

۷- زمانی که باد تایر از حد استاندارد کمتر باشد باعث سایش تایر و از بین رفتن ماهیت ظاهری تایر شده و به دلیل گرما و فشار بیش از حد ایجاد شده باعث صدمه دیدن  و جدا شدن اتصال های ساختار تایر می گردد.

۸- اگر در حین دور زدن با کامیون خود دچار محدودیت فضا شدید با کمترین سرعت- ۵ کیلومتر بر ساعت- اقدام به دور زدن کرده و شعاع دور زدن خود را افزایش داده تا سایش نا متقارن تایر به حداقل کاهش پیدا کند. باید به این نکته توجه داشت که از دور درجا زدن و دور زدن های تند و سریع خودداری شود.

۹- بار بیش از حد و همچنین حرکت با سرعت بیش از حد مجاز درج شده بر روی تایر باعث ایجاد صدمه جدی تایر می شود.

۱۰- وسایل نقلیه هرگز نباید در کنار ژنراتور و منابع گرمایشی و یا نقاطی که مواد حل کننده و یا روغنی دارند پارک شود.

۱۱- همچنین دقت در نحوه بارگیری امری ضروری است. از تجمع بار سنگین با حجم کم در قسمت کانتینر و اتاق بار کامیون خودداری شود زیرا این امر سبب ایجاد فشار بر روی یک جفت تایر شده و تایر های دیگر اتاقک بار بدون فشار در حرکت باقی می مانند. تقسیم فشار بار بر روی تمام سطوح به طوری که یک جفت لاستیک به تنهایی متحمل آن نباشد امری ضروری در حفظ سلامت تایر است.

*برای رانندگی ایمن لطفا این مقاله را بخوانید

۱۲- قبل از استفاده از وسیله نقیله به منظور حفظ ایمنی سرنشینان باید به وسیله دستگاه اندازه گیری درجه باد، باد تمام تایرها بررسی شود.

رانندگان ماشین آلات سنگین با توصیه های بالا می توانند طول عمر لاستیک ماشین های باری خود را افزایش داده و ایمنی خود و سرنشینان ماشین باری را بیشتر کرده  و از هرگونه خطر احتمالی جلوگیری کنند.

مرکز اطلاعات جامع کامیون