زمان مطالعه: ۶ دقیقه

با کمی تمرین و آموزش، احتمالا اکثر مردم می توانند راندن یک تریلر یا یک کامیون را مدیریت کنند. با این حال رانندگی حرفه ای کامیون بیش از تنها هدایت یک وسیله نقلیه از نقطه الف تا نقطه ب است. رانندگی کامیون های بزرگ خیلی بیشتر از تنها نگه داشتن های چرخ ها است.

پاپ آپ نصب برنامه اعلام کننده

 ۲۰ ویژگی یک راننده کامیون خوب که باید بدانید

 • هوش، از مهمترین ویژگی یک راننده کامیون خوب

یک راننده کامیون خوب یا قهرمان باید از هوش محیطی خوبی برخوردار باشد. یعنی بتواند اتفاقات محیط را در لحظه درک و مدیریت کند. این توانایی به راننده این قدرت را می دهد که بتواند در موقعیت های خطرناک جان سالم به در ببرد و کمترین خسارات را متحمل شود.

توجه داشته باشید که کامیون سطح مقطع بزرگترین نسبت به ماشین های سواری دارد. از این رو کاملا مشخص است که رانندگی با این نوع ماشین ها نسبتا سخت تر است.

 • حافظه خوبی داشته باشد

نکته مهمی که وجود دارد این است که کامیون ها در اندازه های مختلف دارای نقاط کور مختلف و متعددی هستند. از این رو یک راننده کامیون خوب باید بتواند بر اساس موقعیت و لحظه های گذشته موقعیت فعلی را تصویر سازی کند. این نیاز به هوش و حافظه بالا دارد.

 • صبر بالایی داشته باشد

صبر بالا از ویژگی های راننده کامیون

یکی از مهمترین ویژگی یک راننده کامیون خوب این است که صبر و حوصله بالایی داشته باشد. این رانندگان معمولا مجبور هستند با سرعت های متعادل و نسبتا پایین در جاده ها حرکت کنند. این سرعت بسته به نوع و تناژ باری است که حمل می کنند. همچنین به سبب تناژ بالای باری که حمل می کنند و به سبب بزرگ بودن این نوع خودرو ها می توان آن ها را به عنوان خطرات بالقوه جاده ها دانست. از این روست که لازم است راننده کامیون از صبر و حوصله بالایی برخوردار باشد.

 • باید گذشت داشته باشد!

همانقدر که رانندگان کامیون از صبر و حوصله خوبی معمولا برخوردار هستند، رانندگان سواری علاقه ای به این موضوع ندارند. در واقع یک راننده سواری معمولا تحمل ندارد ۵ دقیقه پشت یک کامیون حرکت کند! از این رو همواره به دنبال این است که از کامیون سبقت بگیرد. این حرکت رانندگان سواری می تواند در جاهایی باعث کلافگی راننده شود. اینجاست که گذشت و سعه صدر می تواند به راننده در کنترل رفتار او کمک کند.

 • آشپز خوبی باشد!

یکی از دیگر از ویژگی های عجیب راننده کامیون خوب این است که به واقع آشپز خوبی باشد. این رانندگان معمولا روزهای متمادی بیرون از خانه به سر می برند. در این مدت تامین نیاز خوراکی از مهمترین دغدغه های رانندگان محسوب می شود. استفاده هر روز از غذاهای رستورانی می تواند صدمات جبران ناپذیری به بدن رانندگان بزند. از این رو لازم است که یک راننده کامیون خوب با حداقل فنون آشپزی صحرایی آشنا باشد تا در مدت سفر بتواند گلیم خود را از آب بیرون بکشد. در صورتی که علاقمند هستید با غذاهای سالم آشنا شوید پیشنهاد میکنیم مقاله ” آشنایی با ۷ غذای سالم برای رانندگان کامیون در جاده ” را مطالعه نمایید.

 • نقشه خوان خوبی باشد

نقشه خوانی خوب از ویژگیهای راننده کامیون خوب

هیچ راننده ای نمی تواند ادعا کند که همه راه های کشور را می شناسید و نیازی به نقشه خوانی ندارد. یک راننده کامیون خوب باید نقشه خوان خوبی هم باشد تا بتواند در موقعیت های مناسب و در سریع ترین زمان ممکن به مقصد برسد.

 • به روز باشد

معمولا این گونه تصور می شود که رانندگان کامیون انسان های سنت گرا و ضد مدرنیته هستند. اما واقعیت این است که این رانندگان درست مانند همه انسان های دیگر باید سعی کنند خودشان را به روز نگه دارند. کسب اطلاعات و اخبار روز همچنین اطلاع از جدید ترین قوانین راهور و انتقال بار می تواند به راننده در انتخاب بهترین مسیر کمک کند.

 • روابط اجتماعی بالا داشته باشد

همانطور که گفتیم رانندگان در مدت سفر از محیط خانه و خانواده و از اجتماع همیشگی خودش به دور است و معمولا به تنهایی سفر می کند. از این رو مسلما این افراد از نظر اجتماعی تحت آسیب های اجتماعی مختلفی قرار می گیرند. برای جلوگیری از وقوع چنین اتفاقی یک راننده خوب کامیون باید بتواند ارتباط خوبی با دیگر رانندگان بین شهری و … ایجاد کند.

 • کمی باید بیخیال باشد!

یک راننده کامیون خوب باید یاد بگیرد که به بسیاری از اتفاقات بی اهمیت، بی توجه باشد. رانندگی شبانه روزی باعث می شود که راننده به برخی از اتفاقات حساس باشد. بی خیال بودن در این چنین شرایطی می تواند گزینه بسیار مناسبی باشد.

 • خوش برخورد

خوش برخورد بودن از ویژگیهای راننده کامیون خوب

این درست است که رانندگان کامیون زمان زیادی را در جاده ها تنها سپری می کنند، اما بهترین آنها “مهارت های مردم داری” را به خوبی می دانند. آنها می دانند چگونه با کارفرمایان، سایر رانندگان، کارگران اسکله، مشتریان و کارکنان خدمات ارتباط برقرار کنند، به طوری که تمام کسانی که با آنها در رابطه اند توسط آنها شنیده شده و محترم شمرده می شوند. رانندگان کامیون بزرگ با ارباب رجوع و حتی با بار خود به درستی رفتار می کنند.

 • قابل اعتماد

کامیون داران بزرگ کارهایی را انجام می دهند که می گویند چه زمانی و چگونه قصد انجام کار را دارند. آنها می دانند که کارفرمایان و مشتریان دارای ضرب العجل و برنامه هایی هستند که تحقق آن ها مربوط به عملکرد به موقع کامیون داران است چون کامیون داران بزرگ به دنبال مشکل نیستند.

گیف موشن راننده

 • با اعتماد به نفس

رانندگان در جاده ها به دور از “پشتیبانی فنی” هستند. رانندگان کامیون باید بتوانند تنها مسئولیت کامیون و محموله خود را به دوش بکشند و تصمیم گیری درست را در شرایط اضطراری انجام دهند همچنین باید قادر به مقابله کردن با تنهایی در روزهای کاری و یا شب باشند.

رانندگان خوب کامیون دانش و مهارت خود را به روز نگه می دارند به طوری که می توانند مشکلات را در زمانی که به وجود می آیند حل کنند، چه مشکلات مکانیکی،چه مشکلات ترافیکی و چه مسائل مربوط به بار.آنها یاد می گیرند چگونه به مدیریت جنبه های شخصی زندگی خود بپردازند، به طوری که مشکلاتشان به راحتی قابل حل شدن هستند چه در خانه و چه در جاده باشند.

 • دارای مهارت های مکانیکی

داشتن مهارت مکانیکی از ویژگی های راننده کامیون خوب

رانندگان کامیون های بزرگ دارای دانش پایه ای درباره کامیون و ماشین های سنگین هستند. آنها می توانند در صورت لزوم تعمیرات لازم را به عهده بگیرند، مانند تغییر فیوز یا لامپ، و همچنین می توانند کاری را که به منظور اطمینان از تطابق خودرو و سایر استانداردهای ایمنی، مورد نیاز باشند را انجام دهند. این امر به داشتن محیط کار امن تر کمک می کند نه تنها برای خود کامیون داران بلکه برای هر کس دیگری که در کنار آنها جاده ها را طی می کنند.

 • دارای مهارت های مدیریت اضطراب

رانندگان کامیون بزرگ می دانند چگونه اضطراب خود را مدیریت کنند. آنها اجازه نمی دهند که شکست هایشان روزهای زندگی شان را خراب کنند. آنها نسبت به اینکه که چگونه حرفه رانندگی کامیون می تواند فشار بر خود و خانواده هایشان داشته باشد حساس هستند و سعی می کنند که آن را با برنامه ریزی به خوبی برطرف کنند.

 • صادق و روراست

رانندگان کامیون نمی خواهند با کمترین هزینه کار کنند بلکه می‌کوشند در قبال هزینه‌ای که از باربری و صاحب کالا دریافت می‌کنند خدمت شایسته‌ای ارائه کنند.آنها همچنین قوانین و مقررات را دور نمی زنند. رانندگان بزرگ می دانند که در اینصورت نه دیگران بلکه خود را گول زده و به طور کامل و با خیال راحت تقلب می کنند.

 • هوشیار

کامیون داران بزرگ باید از عوامل بسیاری از جمله وضعیت وسیله نقلیه خود، جاده ها و ترافیک آگاه باشند. چالش رانندگی نه فقط سطح دید بلکه تقریبا تمام حواس راننده است. رانندگان هوشیار با تمامی عوامل بیرونی از قبیل یک صدای عجیب و غریب، لرزش ناگهانی و یا حتی بو آشنا بوده و آنها را یک سیگنال هشدار زود هنگام که باعث ایجاد مشکل است می دانند. آنها باید بتوانند وضعیت خود را تشخیص داده و ارزیابی کنند حتی زمانی که خستگی به آنها می گوید که استراحت می تواند برایشان مفیدتر باشد.

 • کمتر بخوابد!

رانندگی در جاده

شاید از این عنوان تعجب کرده باشید. اما واقعیت این است که رانندگان کامیون بین شهری که روزها و هفته در جاده به سر می برند از خواب خوبی برخوردار نیستند. این دسته از رانندگان معمولا دچار خستگی های متعدد می شوند. از این رو کسانی می توانند این وضعیت را تحمل کنند که اساسا علاقه چندانی به خواب ندارند. کسانی که می بایست ۸ ساعت کامل بخوابند و نسبت به خواب خود حساس هستند گزینه های مناسبی برای رانندگی کامیون محسوب نمی شوند.

 • دارای مجوز رانندگی تجاری

نیازی به گفتن ندارد که یک راننده کامیون موفق دارای مجوز CDL است. برای کسب گواهینامه رانندگی تجاری، رانندگان در آزمون هایی شرکت می کنند که ثابت کننده حداقل دانش و مهارت های مورد نیاز کشور صادر کننده مجوز است.

با این وجود راننده کامیون های موفق از حداقل ها فراتر می روند. آنها با پیشرفت تجهیزات، ابزار، شیوه های کسب و کار و مقررات همگام هستند، بنابراین دانش و مهارت های آنها همیشه به روز است. این امر آن ها را قادر به کار با استرس کمتر و رضایت بیشتر می کند. اگر قصد دارید به تازگی این شغل را برای خود انتخاب نمایید پیشنهاد میکنیم مقاله ” مراحل دریافت گواهینامه پایه یک ” را مطالعه نمایید.

دریافت بار بشکل رایگان و توافقی

 • دارای تناسب اندام

 یک راننده متناسب می تواند ساعت ها کار کند و همانطور قوی باقی بماند. رانندگان کامیون به سادگی به سطح مشخصی از نیروی فیزیکی نیاز دارند تا کار خود را به درستی انجام دهند.(در مورد مشکلات فیزیکی راننده ها بیشتر بدانید).

 • با سابقه در رانندگی

راننده کامیون بزرگ سابقه خوبی در رانندگی دارند. این به کارفرمایان و مشتریان اطمینان آن را میدهد که محموله شان امن است. رانندگان بزرگ نشان می دهند که بیمه و هزینه های تعمیرات وسیله نقلیه را پایین نگه می دارند. یک سابقه عالی رانندگی نشان می دهد که صاحب آن نه تنها به دیگران در شریک بودن جاده احترام می گذارد، بلکه خود و حرفه خود را نیز محترم می شمارد.(چگونه به شغل رانندگی مشغول شوید؟).

برخی از سوالات متداول

مهمترین ویژگی یک راننده کامیون خوب چیست؟

به نظر داشتن مهارت های رانندگی در کنار مهارت های مهم ارتباطی و اجتماعی از مهمترین ویژگی هایی است که یک راننده کامیون خوب باید از آن بهره مند شود.

آیا کامیون داران انسان های خاصی هستند؟

تا حدودی می توان گفت بله. زمانی که قرار باشد شما برای مدت های نسبتا طولانی از خانه و زندگی خود به دور باشید و عملا درک شما از جامعه محدود به جاده های مواصلاتی باشد عملا تبدیل به انسانی خاص می شوید!