مزایای حذف بارنامه کاغذی
6949f33fd3ddc0dc3253c4524cd9ad24 - مزایای حذف بارنامه کاغذی

مزایای حذف بارنامه کاغذی

بارنامه حمل کالای جاده ای چیست ؟سندی است مالی (اوراق بهاء دار )که در آن مشخصات مرسل ، مرسل الیه ، مرسوله و وسیله حمل و راننده آن همراه با مبلغ خدمات شرح داده شده است .

در شرایط فعلی که سند معتبری مانند بارنامه در دست راننده است اما باز هم شاهد پرداخت های مدت دار و گاهی عدم پرداخت مواجه هستیم ، همچنین از بارنامه کاغذی حسب موارد ذکر شده در آن به عنوان مجوز ورود و خروج به شهرها و مراکز صنعتی و کارخانه ها نیز استفاده می شود .

حذف بارنامه کاغذی در بستر سامانه بر خط ثبت سفارش و حمل کالا

این مهم نتیجه عملی برای کشور نخواهد داشت مگر با ایجاد ترکیبی علمی و عملیاتی و ایجاد روش های ارتباطی  بین بانک مرکزی ، بانک عامل ، کامیون داران و رانندگان ، شرکت های حمل کالا ، بازارگاه های الکترونیکی بار ، گمرکات ، بندر گاه ها ، سامانه سپهتن ، صاحبان کالا ، فرستنده ، گیرنده ، سازمان راهداری ، پلیس و سایر صاحبان نفع و صاحبان مسئولیت در قالب پروتکلی واحد که در آن سهم مسئولیت و سهم بهره مندی هر کدام به شفافیت مشخص و تبیین شده باشد .

برای این منظور الگو برداری از کنوانسیون تجارت جاده ای تیر و نحوه ی صدور کارنه تیر ، پرداخت کرایه حمل و تمامی موارد قانونی و ذکر شده در آخرین اصلاحیه تیر و ضمائم آن پیشنهاد می گردد تا حمل داخلی  ، کریری و فورواردری کالا با حمل بین المللی آن هماهنگ و همراه شود و مدل ایرانی و قانونمند منطبق با قوانین بین المللی ایجاد شود.

معاون برنامه ریزی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای اظهار داشت: برای جلوگیری از حضور رخ به رخ رانندگان در شرکت های حمل ونقل برای دریافت بار، اصلاح آیین نامه وظایف مدیر فنی در شرکت های حمل و نقل آماده شده است که با تصویب دولت، شرکت های حمل ونقل به صورت الکترونیکی با رانندگان ارتباط برقرار می کنند و هرگونه پرداخت کمیسیون از طرف رانندگان به صورت الکترونیکی و شفاف خواهد بود.

مداح افزود: ارتباط رخ به رخ بین شرکت های حمل ونقل و رانندگان سبب شده که هرگونه پرداختی اضافی از طرف رانندگان به شرکت ها به صورت نقدی انجام شود و هیچگونه ردپایی باقی نماند در حالی که با حذف بارنامه کاغذی و با صدور بارنامه الکترونیکی مسایل و مشکلات مربوط به دریافت کمیسیون اضافی از رانندگان حل و فصل می شود.

وی تاکید کرد: در صورتی که صدور بارنامه کاغذی در کشور متوقف و تمام بارنامه ها و پرداخت کمیسیون رانندگان نیز به صورت الکترونیکی انجام شود، بسیاری از مشکلات کامیونداران در این زمینه برطرف می شود.

معاون برنامه ریزی سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای اظهار داشت: بسترهای لازم برای صدور بارنامه الکترونیکی در کشور فراهم شده و اکنون در بسیاری از استانها بارنامه ها به صورت الکترونیکی صادر می شود و به تدریج با برنامه ریزی مناسب تا ۳ ماه آینده صدور بارنامه کاغذی در حمل ونقل جاده ای متوقف می شود.

صدور بارنامه الکترونیکی حلقه مفقوده در حمل و نقل جاده ای به شمار می رود زیرا با همگانی شدن صدور این بارنامه همه اطلاعات مربوط به ناوگان، راننده و محموله بار و کمیسیون دریافتی آن به صورت مستمر قابل رصد است.

صدور بارنامه الکترونیکی عامل اصلی امنیت جابجایی کالا، بهبود استانداردهای حمل بار، کاهش تلفات و برقراری عدالت جاده‌ای و ایجاد سامانه بارنامه برخط و یا همان الکترونیکی شدن صدور بارنامه به عنوان یک تحول شگرف در حوزه حمل و نقل محسوب می‌شود.

با وجود همه مزایای الکترونیکی شدن صدور بارنامه، هنوز هم صدور این بارنامه در سطح کشور همگانی نشده و این سبب شده زمینه مناسب برای سوداگری شرکت های حمل و نقل در کشور فراهم شود.

با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده در زمینه کنترل و نظارت بر فعالیت ناوگان حمل‌ و نقل جاده‌ای کالا، زیرساخت‌های مورد نیاز برای اجرای طرح صدور بارنامه الکترونیکی در کشور فراهم شده به گونه‌ای که با حذف صدور بارنامه‌های کاغذی، برای هر خودروی حامل کالا کد رهگیری صادر می‌شود که از سوی سازمان راهداری و حمل ‌و نقل جاده‌ای و سایر دستگاه‌های نظارتی از جمله پلیس راه قابل کنترل و ردیابی است.

تسهیل در فرآیند صدور بارنامه، حذف تردد‌های غیرضروری و طی مسافت‌های طولانی برای اخذ بارنامه، کاهش مصرف سوخت، تسهیل در صدور بارنامه الکترونیکی از جمله ویژگی‌ها و مزیت های اجرایی شدن این کار در کشور است.

قرار بود بر اساس هماهنگی‌های انجام شده با دستگاه‌های ذی‌ربط و ادارات کل راهداری و حمل‌ و نقل جاده‌ای استان‌های سراسر کشور، صدور بارنامه الکترونیکی تا پایان ۹۶ به صورت آزمایشی اجرا شود و پس از ارزیابی صحت و درستی اجرای این طرح، از ابتدای خردادماه سال ۹۷ در سراسر کشور به مرحله اجرا درآید و از این رو صدور بارنامه الکترونیکی در بسیاری از استانها آغاز شده است.

حذف بارنامه کاغذی و صدور بارنامه الکترونیکی تغییر و تحول بزرگی در حوزه حمل‌ونقل جاده‌ای محسوب می‌شود و انتظار می رود با همکاری و مساعدت سایر دستگاه‌ها از جمله پلیس راه این طرح مهم به بهترین شکل و کمترین مشکل در کشور اجرایی شود.

دیدگاهتان را بنویسید