6 راهکار عملی برای کاهش آلایندگی محیط‌زیست (قسمت دوم)
1860x1050 about us environment trees truck teaser2 - 6 راهکار عملی برای کاهش آلایندگی محیط‌زیست (قسمت دوم)

۶ راهکار عملی برای کاهش آلایندگی محیط‌زیست (قسمت دوم)

در قسمت اول این مقاله راهکار های دیگری گفته شده است که با مراجعه به آن می توانید از این راهکارهای عملیاتی برای کاهش آلایندگی محیط زیست استفاده کنید .بدین منظور راهکارهای دیگری نیز در ادامه بیان شده است که شما را به خواندن آن دعوت می کنیم .

۴-خودرو خودتان را در بهترین وضعیت نگه دارید

خودرو شما به گونه‌ای طراحی و تولید شده است که کمترین مصرف را داشته باشد ولی زمان، مسافت، آب و هوا و بسیاری از عوامل دیگر باعث می‌شوند میزان بهره‌وری خودرو پایین بیاید. سرویس و تعمیرات دوره‌ای می‌تواند به کاهش مصرف سوخت و در نتیجه کاهش گازهای آلاینده کمک زیادی بکند. در ادامه به چند نکته اشاره می‌شود که با رعایت آن‌ها می‌توانید بهترین کارآیی را از خودرو خودتان انتظار داشته باشید:

*موتور را میزان نگه دارید؛ این امر به معنای تعویض به موقع روغن، فیلتر هوا و سایر مایعات در فواصل زمانی مشخص است. تعویض کردن به موقع شمع‌ها، وایر شمع‌ها و تمیز کردن سیستم سوخت‌رسانی نیز می‌تواند بسیار موثر باشد. انجام این کارها میزان مصرف سوخت را نیز کاهش می‌دهد.

*باد تایرها را تنظیم کنید. تایرهای کم باد یا پر باد بر میزان مقاومت خودرو در برابر سطح جاده تأثیر زیادی دارند. تایرهایی که به خوبی تنظیم باد شده باشند می‌توانند میزان مصرف سوخت را تا ۳ درصد کاهش بدهند.

*وزن خودرو را کاهش بدهید. توجه داشته باشید که هر ۴۵ کیلوگرم وزن اضافی، میزان مصرف سوخت را بین ۱ تا ۲ درصد بالا می‌برد.

*باربند را باز کنید. برداشتن باربند می‌تواند حدود ۵ درصد در مصرف سوخت صرفه‌جویی کند.

*با سرعت یکنواخت رانندگی کنید. شتابگیری ناگهانی و تغییر سرعت‌های پی در پی می تواند کارآمدی کلی خودرو شما را تا ۴ درصد کاهش بدهد.

۵-خودروهای کم مصرف برانید

هر چقدر هم که به خوبی از خودرو خودتان مراقبت کنید، با گذشت زمان کارآیی خودش را از دست می‌دهد و بیشتر و بیشتر آلاینده می‌شود. در صورتی که برایتان امکان دارد، خودرو قدیمی خودتان را با یک خودرو جدیدتر و کم مصرف تر جایگزین کنید. خودروهای امروزی تقریباً یک سوم خودروهای یک دهه پیش آلایندگی تولید می‌کنند و در بازار نیز گزینه‌های بسیار کم مصرف و مناسبی وجود دارند.

۶-روش زندگی و طرز فکرتان را تغییر بدهید

همیشه راه حل‌هایی که ارائه می‌شوند، در نهایت به رفتار انسان بستگی دارند. واقعیت این است که بسیاری از راه حل‌های ارائه شده در این مقاله فقط زمانی به کار می‌آیند که تغییری اساسی در طرز فکر ما به وجود بیاید.

ما مجبوریم خودروها و کامیون‌های کم مصرف‌تری داشته باشیم. امروزه ممکن است مردم به خودروهای برقی، سلول‌های سوختی نظر مساعدی نداشته باشند ولی این واقعیتی اجتناب ناپذیر است و برای حفظ محیط‌زیست راهکارهای دیگری وجود نخواهند داشت.

پاسخی بگذارید