زمان مطالعه: ۲ دقیقه

اهمیت بارنامه در حمل بار جاده ای

 

سرپرست اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان همدان گفت : بررسی کارت هوشمند،سلامت راننده،معاینه فنی،ویژگی های ایمنی بارگیری و تمامی مقررات فنی در حوزه ایمنی می بایست بر اساس کنترل بارنامه انجام شود که این بارنامه ها به دو نوع بارنامه حمل جاده ای داخلی و بارنامه حمل و نقل بین المللی با کامیون یا CMR مربوط هستند. و از مهم ترین اطلاعات ذکر شده در بارنامه های کامیون های حمل جاده ای که توسط دولت چاپ میشود و از مقررات سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای تبعیت می‌کند و در اختیار مؤسسات و شرکت‌های حمل‌ونقل قرار داده می‌شود. این بارنامه در ۶ نسخه تهیه می‌شود که به این ترتیب است:

بارنامه مخصوص گیرنده کالا (نسخه تمبردار)

*بارنامه مخصوص سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای

*بارنامه مخصوص راننده

*بارنامه مخصوص فرستنده کالا

*بارنامه مخصوص شرکت یا موسسه حمل‌ونقل

 

اطلاعاتی که به‌طورکلی در بارنامه‌های داخلی درج می‌شود شامل:

  • اطلاعات عمومی (شماره بارنامه، سریال بارنامه)
  • اطلاعات فرستنده و گیرنده (نام و نام خانوادگی و آدرس فرستنده، نام و نام خانوادگی و آدرس گیرنده)
  • اطلاعات راننده، اطلاعات خودرو، اطلاعات بار، اطلاعات مالی (مبلغ کل کرایه، پیش‌کرایه و…) است. باید توجه داشت مهر و امضا موسسه حمل‌ونقل در بارنامه درج و بارنامه باید به امضا راننده و گیرنده کالا هم برسد.

 

 

اهمیت بارنامه حمل بار

افزایش نظارت بر حمل و نقل شهرستان ها با همکاری و همفکری انجمن های صنفی و شرکت های حمل و نقل

به گزارش آسان بار محسن پناهنده سرپرست اداره کل راهداری استان همدان در نشستی که به منظور بررسی و حل مشکلات و همچنین ایجاد هماهنگی های لازم در بخش حمل و نقل کالاهای شهرستان های استان همدان نظیر ملایر،تویسرکان و نهاوند برگزار شد بر افزایش نظارت بر حمل و نقل شهرستان ها با همکاری و همفکری انجمن های صنفی و شرکت های حمل و نقل به هدف جلوگیری از فرار بار تاکید کرد.

نظارت و کنترل صدور بارنامه

او همچنین بر نظارت و کنترل صدور بارنامه به جهت نرخ گزاری صحیح و اصولی حمل بار در حمایت از صاحبان کالا و رانندگان بر پر اهمیت بودن کنترل و نظارت بر ناوگان حمل‌ونقل عمومی نیز تاکید کرد که این امر افرادی چون صادرکنندگان (شرکت یا موسسه حمل‌ونقل)،فرستندگان بار،تحویل گیرندگان بار و رانندگان را درگیر این مقررات می کند.(بی

ممنوع بودن تردد راننده بدون به همراه داشتن بارنامه در محورهای مواصلاتی و نا امن کردن فضا برای افراد متخلف با همکاری انجمن های صنفی و شرکت ها با همکاری پلیس راه از طریق اجرای گشت های منظم و مستمر از مهم ترین نکاتی هستند که پناهنده به آن اشاره کرد و این بارنامه ها می بایست همچنین دارای مشخصاتی شامل محل آگهی،قیمت بار،مبلغ بیمه و محل تخلیه عوارض دولتی باشد. در ادامه او تصریح کرد که دستگاه کارت خوان در تمامی شرکت ها و انجمن های صنفی نصب شده که برای تمامی دریافتی ها و انجام مبادلات مالی بین رانندگان و شرکت های حمل و نقل است. ( بیمه نامه باربری چیست؟ )

بارنامه شفاف و الکترونیکی

ارائه بارنامه شفاف و الکترونیکی که نسخه جدید بارنامه ها هستند، مهمترین راه جلوگیری از متضرر شدن راننده،امنیت کالا و قاچاق آن و برقراری عدالت جاده ای با توجه به گسترش دریافت اضافه مبلغ از رانندگان در بعضی از شرکت های حمل و نقل است و هچنین رصد راننده و محموله او به راحتی قابل انجام است.