زمان مطالعه: ۳ دقیقه

دلایل محدود شدن تردد در مرز ترانزیتی لطف آباد

ممانعت کشور ترکمنستان از ورود کامیون‌های حامل کالا به تاجیکستان

به‌ تازگی تصویر نامه‌ای از گمرک در شبکه‌‌های مجازی منتشر شده که از ممانعت کشور ترکمنستان از ورود کامیون‌های حامل کالا به مقصد کشور تاجیکستان از طریق آن کشور خبر داده و در آن از گمرکات کشور خواسته شده به خدمات گیرندگان اطلاع دهند تا اطلاع ثانوی از ارسال کامیون‌های حامل کالا به مقصد تاجیکستان از طریق گمرکات لطف‌آباد و کشور ترکمنستان خودداری کنند.

 بعد از انتشار تصویر این نامه که از سوی مدیرکل دفتر صادرات گمرک کشور ارسال شده، خبری به نقل از روابط عمومی انجمن صنفی شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی خراسان رضوی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که طی آن رئیس این انجمن به رسانه‌های این استان گفت: متأسفانه کشور ترکمنستان باز هم بدون اطلاع قبلی و به ‌یک ‌باره از ورود و تردد تمامی کامیون‌های ترانزیتی به مقصد کشور تاجیکستان جلوگیری کرده است.

احمد زمانیان افزود: این تصمیم ۱۲ روز است که اجرا می‌شود و صف طولانی کامیون‌ها پشت مرز گمرک سرخس و لطف‌ آباد به وجود آمده است.

 

محدود شدن تردد در مرز ترانزیتی لطف آباد

 

 

او با اشاره به این که تصمیم اخیر مشمول تمامی کامیون‌ها از تمامی ملیت‌ هاست و تنها به کامیون‌های ایرانی محدود نمی‌شود، تاکید کرد: ما موضوع را از مسئولان استانی و کشوری پیگیری کردیم ولی به جوابی نرسیدیم اما آن چه شنیده می‌شود حاکی از آن است که اختلافاتی بین دو کشور ترکمنستان و تاجیکستان در مسائل امنیتی و سیاسی به وجود آمده که منجر به این تصمیم بدون اطلاع قبلی ترکمنستان به کشورهای همسایه شده است و طی چند ماه اخیر، کشور ترکمنستان برای کامیون‌داران محدودیت‌های زیادی را ایجاد و هزینه‌های ما را چند برابر کرده است. از سوی دیگر، حمل کالا به کشور تاجیکستان فقط از طریق کشور ترکمنستان به‌صرفه است و مسیر جایگزینی برای آن وجود ندارد. اگرچه می‌توان کالا را از طریق بندر امیرآباد به کشور قزاقستان برد و از طریق آن کشور، محموله‌ها را به تاجیکستان منتقل کرد اما این مسیر به‌هیچ‌ وجه از نظر اقتصادی به صرفه نیست.

او در اخر اضافه کرد: ما تقاضا داریم مسئولان کشوری و استانی هرچه زودتر تکلیف این موضوع را مشخص کنند تا بدانیم می‌توانیم به ترانزیت کالا از طریق کشور ترکمنستان ادامه دهیم یا خیر. هم اکنون محموله‌های زیادی روی دست شرکت‌های حمل و نقل مانده است و مشخص نیست ترکمنستان چه برنامه‌ای دارد یا در آینده چه تصمیمات دیگری خواهد گرفت.

 

 

احمد زمانیان
احمد زمانیان

 

 معاون حمل‌ونقل اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان خراسان رضوی نیز در گفت‌وگو با رسانه‌های استانی درباره این مشکل گفت: هم اکنون ترکمنستان سدی جدی در حوزه ترانزیت ما شده است  و مسئولان سیاست خارجی باید در این باره بیش‌از پیش فعال باشند. جواد وحدتی‌فرد افزوده است: کشور ترکمنستان در این خصوص به‌هیچ‌ وجه پاسخگو نیست و با مسئولان مرزی آن‌ها که صحبت می‌کنیم، می‌گویند این تصمیمات در مرکز اتخاذ شده است.وی تاکید کرد: به نظر می‌رسد این بهانه‌ها واقعی نبوده و دلایل دیگری پشت این تصمیمات است لذا مسئولان کشور باید خیلی جدی به موضوع توجه کنند و در خصوص اختلاف‌نظرها با این کشور وارد مذاکره شوند.

 

محدود شدن تردد در مرز ترانزیتی لطف آباد

سخنان رییس نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شرق کشور

بر اساس آنچه در شبکه‌های اجتماعی و به نقل از رسانه‌های استانی آمده است: رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال شرق کشور هم درباره محدودیت‌های ایجاد شده توسط کشور ترکمنستان گفت: از دو هفته پیش کشور ترکمنستان به‌ تمامی سفارت‌های مقیم در کشور خود اعلام کرده است بنا به دلایل امنیتی مانند بحث قاچاق مواد مخدر و تروریسم و دیگر موضوعات، در نظر دارد برای ورود و خروج  و ترانزیت از خاک این کشور محدودیت‌هایی را اجرا کند.

غلامعباس ارباب خالص افزود: در این باره ما موضوع را به وزارت خارجه منعکس کردیم و از طریق دستگاه دیپلماسی پیگیر هستیم تا این محدودیت‌ها برداشته شود.

او درباره ممنوعیت ورود کامیون‌ها به مقصد تاجیکستان به خاک ترکمنستان بیان کرده است: اگر کشور ترکمنستان محدودیتی برای محموله‌های کشور تاجیکستان ایجاد کرده، درواقع مربوط به روابط این دو کشور است و ما در این خصوص نمی‌توانیم اظهارنظر کنیم اما به‌ هرحال موضوعات به‌صورت کلی در وزارت خارجه کشور در حال پیگیری است.

منبع: تین نیوز


در مورد توقف ۱۰ روزه کامیون ها در مرز باشماق بخوانید.