کارت سلامت رانندگان کامیون - آسان پدیا
کارت سلامت رانندگان کامیون

کارت سلامت رانندگان کامیون

در بیشتر کشورها رانندگان کامیون‌ها باید گواهینامه مخصوصی که در ایران به پایه‌ یک مرسوم است را داشته باشند. علاوه بر این باید به برخی از کلیات مربوط به تعمیرات و اصول مکانیک خودروها آشنایی داشته باشند چرا که در مواقع خرابی ماشین راننده تا حدی باید بتواند به ماشین رسیدگی کند.

رانندگان کامیون اجناس و بارها را از جایی به‌ جای دیگر حمل می‌کنند البته این شغل دارای مشکلاتی مانند: سختی کار، حوادث جاده‌ای و سرما و گرما نیز است که به‌تازگی جزو مشاغل سخت به‌حساب می‌آید و علاقه‌مندان زیادی هم دارد. بعضی از رانندگان کامیون برای شرکت‌های مشخصی کار می‌کنند و برخی دیگر به صورت مستقل، البته در هر صورت این شغل سختی خود را دارد و از نظر سلامت و … دارای اهمیت ویژه ای است.

راننده کامیون در هفته باید مقدار ساعت معینی را کار کند. البته اغلب به‌ صورت نامنظم و در بسیاری مواقع در شب‌ها رانندگی می‌کنند. رانندگان بین‌شهری معمولاً روزهای زیادی را از خانه دور هستند که باید بتوانند در شب‌ها و هر نوع آب و هوایی رانندگی کنند. این موضوع از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است چراکه رانندگی در شب نیاز به مهارت بیشتری دارد و در صورت عدم سلامت و مهارت راننده ممکن است برای باقی خودروهای در حال تردد در جاده خطرات جبران‌ناپذیری به بار بیاید.

کارت سلامت رانندگان کامیون

چرا کارت سلامت؟

رانندگی شغلی است که به علل مختلف می‌تواند منجر به انواع بیماری‌ها شود، به‌عنوان‌ مثال: راننده همیشه کارش در حالت نشسته است که کار نشسته از عواملی است که باعث می‌شود فرد مستعد بیماری‌های قلبی عروقی شود. ارتعاشات ماشین نیز فرد را مستعد بیماری‌های اسکلتی-عضلانی می‌کند. همه این موارد به دلیل این است که راننده‌ها تحرک بدنی چندانی ندارند و همین موضوع موجب ایجاد عوارض جسمی مختلفی در راننده‌ها می‌شود.

ازآنجا که تصادف‌های جاده‌ای عامل مهم مرگ‌ومیر است، کلید کاهش تصادف‌های جاده‌ای، صدور کارت سلامت برای رانندگان کامیون است. به همین دلیل مراجع مربوط در این مورد سخت‌گیری بیشتری را در نظر می‌گیرند چرا که سلامت رانندگان کامیون تا حدودی سلامت جاده‌ها را تضمین می‌کند و از بروز مشکلات و تصادفات جاده‌ای جلوگیری به عمل می‌آورد.

به علت سپری شدن بیشتر زمان رانندگان در مسیرهای جاده‌ای و عدم دسترسی به مراکز پزشکی و با توجه به اینکه این افراد اغلب در حال رانندگی با خودروهای سنگین و فوق سنگین هستند در صورت بروز مشکل جسمی و یا روحی برای رانندگان امکان رخ دادن فجایع جاده‌ای وجود دارد و به طبع رانندگان جاده‌ای الزاماً باید دارای کارت سلامت باشند که برای این منظور رانندگان لازم است برای انجام معاینات و بررسی سلامت روحی و جسمی به مراکز طب کار مراجعه کنند.

کارت سلامت رانندگان کامیون

آزمایش‌های صدور کارت سلامت به دو دسته برای رانندگان تقسیم می‌شود:

  1. افراد زیر چهل سال
  2. افراد بالای چهل سال

افراد زیر چهل سال

برای افراد زیر چهل سال معاینات غربالگری بینایی‌سنجی، شنوایی‌سنجی و تست روان‌شناسی برای صدور کارت سلامت راننده در نظر گرفته‌شده است که این افراد با مراجعه به مراکز طب سلامت در استان یا نزدیک‌ترین مرکز به محل اقامت خود می‌توانند معاینات را انجام بدهند.

افراد بالای چهل سال

برای افراد بالای چهل سال هم علاوه بر آزمایش‌های مذکور باید آزمایش نوار قلب هم انجام شود.

اهمیت آموزش نکات حفظ سلامت به رانندگان در مراکز طب کار و بیماری‌ها به این صورت است که رانندگانی که برای نخستین بار به مراکز طب کار و بیماری‌های شغلی برای صدور کارت سلامت مراجعه می‌کنند باید در کلاس‌های آموزشی که در مورد مباحث پایه شناسایی و درمان بیماری‌های مختلف است شرکت کنند و دوره موردنظر را بگذرانند. بعداز اینکه این آزمایش‌ها برای افراد انجام شد سپس اطلاعات توسط یک نرم‌افزار جامع اینترنتی وارد سایت سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای کل کشور می‌شود.

کارت سلامت رانندگان کامیون

شناخت بیماری و راه درمان یا کنترل آن باعث می‌شود فرد با خیالی آسوده به زندگی خود ادامه دهد چراکه می‌داند بیماری مانع پیشرفت در کار نمی‌شود و فقط کافی است با کنترل آن به‌راحتی به کار خود ادامه دهد.

راننده کامیون با خود ارزش زیادی را برای اقتصاد کشور ایجاد می‌کند. حمل‌ونقل مواد اولیه و یا هر موادی که برای صنایع موردنیاز است از مبدأ به مقصد که اهمیت ویژه‌ای در اقتصاد کشور و رونق آن دارد و همین موضوع نشان‌دهنده اهمیت سلامت روانی و جسمی رانندگان است. در جوامع امروزی به این شغل اهمیت ویژه ای می دهند چرا که بسیاری از عملیات‌های حمل‌ونقلی در جاده ها صورت می‌گیرد.

استعلام کارت سلامت از آسان خدمت 

پرونده کارت سلامت یک راننده پایه یک شامل بخش‌های زیر است:

۱٫مشخصات راننده مثل: شماره و تاریخ پرونده، نام و نام خانوادگی
۲٫ پرونده سوابق بیماری‌های راننده
۳٫معاینات پزشکی که توسط متخصص طب کار در یکی از مراکز طب کار انجام شده است
۴٫نتایج آزمایش هایی مثل ادرار و خون
۵٫شنوایی سنجی هر دو گوش راننده
۶٫بینایی سنجی توسط یک چشم پزشک
۷٫اطلاعات تست تنفس
۸٫تست‌های روانشناسی شامل: بیماری‌های افسردگی، انحرافات اجتماعی، بدبینی و غیره

آیا می‌دانید که یکی از خدمات بسیار کاربردی آسان‌بار، آسان‌خدمت است که با یک کلیک و وارد کردن شماره کارت‌هوشمند و کارت‌ملی خود به راحتی می‌توانید کارت سلامت خود را استعلام بگیرید. برای دانلود اپلیکیشن آسان‌بار و استعلام کارت سلامت خود، کلیک کنید.

برای دانلود اطلاعات مراکز طب کار با شماره تماس و آدرس بر روی نوشته زیر کلیک کنید

دانلود اطلاعات مراکز طب کار ایران

کوثر کارشناس دیجیتال مارکتینگ است و به علت استعداد و علاقه زیادی که در زمینه بازاریابی و تبلیغات آنلاین دارد در این حوزه فعالیت می‌کند.

پاسخی بگذارید